Najczęściej węgiel brunatny kupowany jest przez odbiorców z gmin sąsiadujących z kopalniami węgla kamiennego - paliwo kupowane bezpośrednio w zakładzie jest najtańsze. Według specjalistów branży przy w spalaniu w kotłach domowych najlepiej sprawdza się węgiel o grubości 5-20mm o kaloryczności 10 kJ.

Na ogrzanie 200-metrowego domu sezonowo potrzeba około 10 ton węgla. Cena tego opału kształtuje się od 115 zł za tonę. Dla porównania – przeciętne gospodarstwo domowe opalane węglem kamiennym zużywa go około 8 ton w sezonie grzewczym, jednak jedna tona takiego paliwa to koszt od 500 do 800 zł (w zależności czy kupuje się miał, czy grubszy węgiel).

– Warto robić zapasy węgla brunatnego w lecie, bo jesienią i zimą zapotrzebowanie jest duże i może się zdarzyć, że paliwa może nie starczyć – tłumaczy Rafał Tomaszewski, dyrektor ds. handlowych w kopalni węgla brunatnego Sieniawa.

Sporo odbiorców węgla decyduje się jednak na kotły opalane brunatnym nie tylko z powodu ceny. Kotły są bowiem automatyczne, a poza tym te najnowsze spełniają już nawet najbardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe i to przy sprawności spalania na poziomie ok. 80 proc.