- Z rankingu z kilkoma wyjątkami wyłączono poczty, europejskich przewoźników kolejowych oraz linie lotnicze, dystrybutorów prasy oraz wewnętrznych operatorów logistycznych. Jak wspomniano powyżej, nie ma w nim też firm, które działają w Europie, zostały w Europie założone, jednak obecnie znajdują się w rękach inwestorów spoza Europy. Zostały one wyłączone ze względu na inne zasady ujawniania informacji lub politykę nieujawniania informacji, mimo iż w przypadku niektórych jest wiadomym, że przekroczyły one pułap przychodów 1 mld EUR.
- W przypadku koncernów prowadzących również działalność poza TSL – tam, gdzie było to możliwe – zamiast pozycji „grupa spółek TSL” wybrano „segmenty działalności TSL”.– W kilku przypadkach było to konieczne, ponieważ podział na segmenty działalności nie odpowiada podziałowi prawnemu na spółki.
- Ranking opiera się na informacjach finansowych z oficjalnych raportów podpisanych przez audytorów. W przypadku spółek prywatnych, które tego rodzaju raportów nie publikują – informacje pochodzą ze stron internetowych firm lub informacji nadesłanych przez centrale grup spółek. Część informacji dodatkowych pochodzi z innych serwisów internetowych, w tym z serwisów giełdowych.
- Do zestawienia ostatecznego rankingu wybrano wartość przychodów netto oraz wartość przychodów z usług tylko na rzecz klientów spoza grupy (klientów zewnętrznych). W sytuacji, gdy w sprawozdaniu rocznym z działalności nie podano [1], czy przychody są wartością netto, czy brutto, lub [2] czy są to przychody całkowite, czy przychody tylko z usług świadczonych klientom zewnętrznym, autorzy przyjmują, że – zgodnie ze zwyczajami – są to wartości netto i dotyczą usług świadczonych klientom zewnętrznym. Wyjątek stanowią spółki prywatne, o których informacje finansowe czerpano z innych źródeł niż oficjalne sprawozdania, w przypadku których nie można jednoznacznie stwierdzić, czego dokładnie dotyczy wartość przychodów, przy czym zakładać należy, że są to raczej wartości brutto (wg faktur), a nie netto.
- Każda z firm wymienionych w rankingu została dodatkowo omówiona w dalszej części artykułu. Podano dodatkowe informacje dotyczące wartości przychodów, które pojawiły się w rankingu, w tym rozkład przychodów na poszczególne segmenty działalności i kraje/regiony oraz informacje dotyczące właścicieli i spółek zależnych, a także najważniejszych przejęć dokonanych w 2008 lub już w 2009 roku.
- W porównaniu z rankingiem za rok 2007 w rankingu 2008 nie pojawiła się firma ABX Logistics Worldwide, która została przejęta przez DSV. Nie ujęto również spółki TUI Shipping, w ramach której działalnością TSL zajmował się Hapag Lloyd (linie kontenerowe). Koncern TUI AG w ostatnich latach systematycznie pozbywał się działalności logistycznej, w październiku 2008 r. Hapag Lloyd został sprzedany konsorcjum Albert Ballin Holding GmbH & Co. KG. W rankingu 2008 r. Hapag Lloyd występuje jako oddzielna spółka.