Pierwszy wydobyty węgiel trafi do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Zakończenie eksploatacji nowej odkrywki, której zasoby oszacowano na 40 mln ton, planowane jest na 2030 rok. kopalnia węgla brunatnego Konin, do której należą Tomisławice, jest bowiem dostawcą paliwa dla PAK (podobnie jak kopalnia Adamów, dlatego resort skarbu sprzedaje ZE PAK właśnie razem z kopalniami, bo spółki te są od siebie zależne – PAK jest jedynym odbiorcą paliwa z kopalń Konin i Adamów a te są dla niego jedynym dostawcą).

Odkrywka Tomisławice jest dziesiątą w historii kopalni węgla brunatnego Konin. Jej ciąg nadkładowy, zdejmujący warstwy ziemi i minerałów, składa się z wielonaczyniowej koparki kołowej, zwałowarki oraz przenośników taśmowych. Łączna długość przenośników wynosi ponad 3,5 kilometra.

Pracę w nowej odkrywce znalazło ponad 100 osób, ale po zamontowaniu i uruchomieniu kolejnych maszyn, KWB zatrudni docelowo kilkuset pracowników. Tymczasem, ekolodzy z Greenpeace uważają, że otwarcie odkrywki wpłynie destrukcyjnie na jezioro Gopło i jego okolice, które są objęte ochroną jako obszar Natura 2000. Jest to jedna z najcenniejszych w Europie ostoja ptaków wodnych i błotnych - twierdzą.

– Decyzja o otwarciu odkrywki została podjęta zbyt pochopnie, nadal badana jest sprawa możliwych naruszeń dyrektyw Ptasiej i Siedliskowej, którą zajmuje się Komisja Europejska - powiedziała rzeczniczka prasowa kampanii Greenpeace Klimat i Energia, Katarzyna Guzek.