Polscy przedsiębiorcy masowo szukają odbiorców zużytych materiałów, zwłaszcza sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Powodem są rosnące co rok poziomy odzysku i recyklingu opakowań. Producenci i importerzy AGD i RTV mają w tym roku obowiązkowo zebrać 4 kg starego sprzętu na głowę mieszkańca. To 40 proc. więcej, niż udało im się zrealizować w ubiegłym roku.
Eksperci wskazują na brak praktycznych informacji na temat recyklingu. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało w projektach dwóch ustaw stworzenie ogólnopolskiej bazy danych o odpadach (BDO), ale prace są spóźnione o co najmniej rok. Tę lukę wykorzystał portal ekobrokers.pl, który pośredniczy w kontaktach między firmami i przedsiębiorcami dokonującymi recyklingu.?W ciągu trzech miesięcy zyskał 70 tys. użytkowników.
– Cele dotyczące recyklingu rosną co rok, a przedsiębiorcy są zobowiązani do końca marca poinformować starostę, co zrobili z wytworzonymi odpadami. Rynek będzie szybko rósł – ocenia Michał Mystkowski, prezes portalu. Najwięcej pytań jest o sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz surowce wtórne: makulaturę, szkło, plastik.
– Za niezebranie odpowiedniej ilości odpadu grożą kary, które przewyższają czterokrotnie koszty zbiórki i recyklingu. Dlatego firmy wzmocniły swoje starania – tłumaczy Wojciech Konecki, szef stowarzyszenia producentów sprzętu AGD Ceced Polska.
Komisja?Europejska wysłała do Polski już drugie ostrzeżenie, wytykając braki w przepisach o odpadach opakowaniowych. Nowelizacja ustawy opakowaniowej wielokrotnie spadała z obrad rządu. Projekt zakłada m.in. pełną informatyzację baz danych z rynku.