Do 27 stycznia oferty wiążące w resorcie skarbu na zakup 85 proc. akcji złożyły dwie firmy: Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i warszawska Społem Plus. Jeszcze w lutym miały się rozpocząć negocjacje. Jednak po weryfikacji ofert ministerstwo zadecydowało, że chętni muszą je poprawić.
- Mieli na to czas do 2 marca 2012 r. i w takim terminie obaj inwestorzy to zrobili - mówi „Rz" Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu skarbu. - Po kolejnej analizie ministerstwo podejmie decyzję o przyznaniu wyłączności negocjacyjnej bądź prowadzeniu negocjacji równoległych - tłumaczy.
Resort zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku, że proces sprzedaży obu kopalń węgla brunatnego może się zakończyć w pierwszym półroczu 2012 r., jednak teraz resort nie deklaruje już żadnej konkretnej daty.
Naturalnym faworytem w wyścigu o kopalnie Konin i Adamów wydaje się być ZE PAK, bo kopalnie są dla niego jedynym dostawcą paliwa, a jednocześnie elektrownie są dla nich głównym odbiorcą surowca.
O spółce Społem Plus natomiast wiadomo niewiele. Jej przedstawiciele, mimo obietnic, wciąż nie odpowiedzieli na pytania „Rz", dlaczego chcą kupić kopalnie. Media pisały już jednak o tym, że Społem Plus chciałby m.in. produkować z węgla brunatnego paliwo typu diesel.