Minister Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej przez kopalnię Krupiński do 31 grudnia 2030 r. Tym samym wydłuży się żywotność zakładu – chodzi o 33,8 km kwadratowych na terenie gminy Suszec oraz miast Orzesze i Żory.
- Tym samym wygasła koncesja przyznana kopalni w 1994 roku na wydobywanie węgla do końca 2015 roku. Powierzchnia dotychczasowego obszaru górniczego wynosiła 27,6 km2 .O nową koncesję kopalnia ubiegała się nie tylko ze względu na upływający termin jej ważności, ale także z powodu udokumentowania nowych zasobów węgla w złożu, powiększenie obszaru górniczego i zmianę głębokości złoża z 1020 do 1220 m, co umożliwi kontynuowanie działalności wydobywczej przez kolejnych kilkanaście lat – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, Rzeczniczka JSW. Wielkość zasobów operatywnych (możliwych do wydobycia) węgla kamiennego w obszarze objętym koncesją szacowana jest na 48,8 mln ton. JSW jest największym w UE producentem węgla koksowego (baza do produkcji stali), jednak Krupiński to również jej zaplecze produkcji węgla energetycznego. Kopalnia będzie prowadziła eksploatację w oparciu o istniejącą infrastrukturę i nie przewiduje budowy nowych obiektów.
- Roboty górnicze w rozszerzonej części obszaru górniczego zostały już rozpoczęte, ponieważ stanowią one kontynuację wcześniej prowadzonych prac związanych z rozpoznaniem złoża - zaznacza Marian Kurpas, dyrektor kopalni Krupiński. Kopalnia ta działa od 1983 r. Wydobycie dobowe w tym zakładzie kształtuje się na poziomie ok. 8,5 tys. ton węgla. Kopalnia zatrudnia ponad 2700 osób.
2015 r.
– był datą graniczną dla starej koncesji kopalni Krupiński