Największa europejska korporacja lotniczo – zbrojeniowa, o rocznych przychodach sięgających 56,5 mld euro produkująca airbusy, śmigłowce, elektronikę wojskową i broń rakietową zapewnia, że jest gotowa szerzej otworzyć drzwi dla polskiego przemysłu . Jean-Pierre Talamoni, wiceprezes ds. międzynarodowych w EADS wierzy, że „nadszedł czas na strategiczny krok w stronę zacieśnienia stosunków pomiędzy polskim a europejskim przemysłem obronnym" i otwarcie spółek francusko niemiecko – hiszpańskiego potentata na wieloletnią i zaprogramowaną współpracę z polskimi firmami.

Wojskowe kontrakty w tle

Ponad 200 rodzimych przedsiębiorców odpowiedziało na zaproszenie do biznesowych rozmów z przedstawicielami  Airbusa, Thalesa, MBDA, Sagem, Safrana, Eurocoptera, Turbomeki – i  kilkunastu innych zachodnich koncernów powiązanych z lotniczo zbrojeniową korporacją, która nie tylko w awionice rozdaje karty na Kontynencie .

- Wszyscy doskonale wiedzą, że w tle tej przemysłowej ofensywy EADS w Polsce są wielkie warte 130 mld zł zamówienia dla modernizującej się armii, ale perspektywa kontraktów zmusza  zbrojeniowych gigantów do większej otwartości i skłonności do dzielenia się technologiami i partnerstwa w biznesie – mówi Jan Dolaniecki szef marketingu Wojskowego  Centralnego Biura  Konstrukcyjno  - Technologicznego z Warszawy.

Firma Dolanieckiego  projektuje i wytwarza aparaturę do obsługi naziemnej statków powietrznych na lotniskach.

-Teraz zabiegamy aby nasz potencjał dostrzegł wielki Airbus czy śmigłowcowy Eurocopter – dodaje.

Konkurencyjni w lotniczej branży

Waldemar Kozicki szef dęblińskiego oddziału Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1  , zajmującego się obsługą  silników lotniczych w helikopterach i szkolnych samolotach Sił Powietrznych – liczy na rozmowy z przedstawicielami Turbomeki, produkującej całą gamę nowoczesnych lotniczych napędów.

– Jeśli zamierzamy zainwestować  8 mld zł w zakup nowych śmigłowców - to nie wyobrażam sobie aby nie przejąć od zagranicznego dostawcy  kompetencji serwisowych. Francuzi obiecują szeroki dostęp do technologii  – mówi prezes Kozicki.

- Co najmniej kilkanaście rodzimych firm, które już znamy, ma duże szanse na konkretne zamówienia. Z ponad setką spółek nasi spece od kontraktowania zamówień i budowania łańcucha dostaw, organizatorzy kooperacji przemysłowej a także łowcy talentów czyli fachowcy od prac badawczo rozwojowych ustalają możliwości robienia biznesu – mówi Sebastian Magadzio szef EADS Polska jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Europejska mobilizacja

EADS – zatrudniający na świecie 140 tys. ludzi, ogromny konglomerat lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny, o rocznych przychodach sięgających 56 mld euro,  w Polce dotąd nie rozwinął skrzydeł.

Warszawskie Zakłady – oddział Airbus Military na Okęciu, zatrudniające 850 pracowników, robią treningowe, turbośmigłowe samoloty Orlik, serwisują wojskowe transportowce Casa 95M i produkują trzecią część struktur do budowy każdego nowego samolotu sprzedawanego potem przez AM. Z Okęcia do innych firm Airbusa jadą też wiązki elektryczne i inne elementy wyposażenia  nie tylko do maszyn o wojskowym przeznaczeniu ale też do cywilnych samolotów A330. Do EADS należy niewielki Zakład Usług Agrolotniczych w Mielcu, korporacja ma też połowę udziałów w spółce Astri, utworzonej wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zakupy części i podzespołów z Polski mają obecnie wartość ok. 200 mln euro rocznie.  Korporacja chciałaby to zmienić. Szefowie lotniczego giganta zakładają, że obecna kampania  powinna doprowadzić w ciągu najbliższych pięciu lat do potrojenia obrotów i wzrostu zatrudnienia w spółkach związanych z EADS z obecnego tysiąca do ok. 3 tys. fachowców. Zachodnie koncerny potrafią liczyć: u nich godzina pracy inżyniera pracującego w dziale badań i rozwoju kosztuje średnio 100 euro. W naszym kraju gaża specjalisty – konstruktora - to wciąż jedna trzecia tej stawki.