Ma ona angażować się kapitałowo, ale także zapewniać pomoc branżową. Inwestycje będą dokonywane w innowacyjne przedsięwzięcia będące już w fazie komercjalizacji oraz w trakcie rozwijania seryjnej produkcji. W sumie ARP przeznaczy na wsparcie innowacyjnych projektów kwotę przeszło 300 mln złotych.
- ARP Venture będzie pełniła rolę inwestora oraz aktywnego doradcy biznesowego, wykorzystując doświadczenie, wiedzę, kontakty z ekspertami oraz zaplecze technologicznie – stwierdza Aleksandra Magaczewska, prezes ARP.
Spółka ma się też angażować w komercjalizację technologii. Źródłem finansowania ma być kapitał ARP oraz firmy będącej właścicielem innowacji. Takie rozwiązanie ma minimalizować ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia oraz skróci czas rozwoju innowacji. Według planów ARP, innowacyjne firmy z sektora MŚP będą mogły otrzymać pomoc na poziomie od 5 do 15 milionów złotych, przy założeniu objęcia do 30 procent udziałów w okresie inwestycji do 5 lat.
Zagraniczne doświadczenia pokazują, że model Corporate Venture Capital jest najbardziej efektywny dla pozyskiwania innowacyjnego produktu o dużym potencjale wzrostu. Tymczasem, jak wynika z analiz ARP, w Polsce brak jest teraz instrumentu typu Corporate Venture Capital działającego na potrzeby przemysłu.
ARP jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, której zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstw oraz rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie lub na restrukturyzację.