Strata spółki sięgnęła niemal 32 mln zł, wobec 8,6 mln zł zysku w 2013 r. W grupie tłumaczą, że straty to efekt kosztownej ekspansji sieci paczkomatów.

- Rok 2014 był dla Integer.pl bardzo intensywny. Uporządkowaliśmy strukturę wewnętrzną spółki i przygotowujemy InPost – czyli nasz biznes pocztowy – do debiutu na GPW. InPost to dojrzała i rentowna firma, która po połączeniu z PGP znacząco zwiększyła swoją skalę i jest niekwestionowanym liderem wśród prywatnych operatorów pocztowych w kraju – mówi Rafał Brzoska, prezes Integera.

Sieć paczkomatów w ubiegłym roku osiągnęła rentowność w Czechach i na Słowacji. W tym roku tzw. break even point ma być osiągnięty w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Rosji. – Finalizujemy negocjacje z inwestorem finansowym, który umożliwi rozwój paczkomatów easyPack w kolejnych krajach – zaznacza prezes Integera.

W easyPack grupa Integer.pl posiada 53,7 proc. udziału, a fundusz PineBridge 46,3 proc.

Na świecie funkcjonuje – w różnych modelach biznesowych – ponad 4 tys. paczkomatów. Plan zakłada uruchomienie 12-16 tys. maszyn w samej Europie do końca 2016 r.

Ale spółki Integer.pl rozwijają się również w innych segmentach niż tylko pocztowo-kurierski. W I kwartale 2015 roku InPost Finanse wprowadził do swojej oferty rozwiązanie finansowo-logistyczne, dzięki któremu doręczenie umowy oraz wypłata gotówki, realizowane będą w ramach jednej usługi. „Umowa Plus Gotówka" to rozwinięcie popularnej metody Smart Courier, w ramach której kurier dostarcza odbiorcy umowę, a jej podpisaną wersję zwrotnie przekazuje nadawcy. – Usługa ma szansę istotnie rozszerzyć ofertę banków i instytucji finansowych, umożliwiając im wyjątkowo wygodny sposób dostarczania m.in. kredytów oraz pożyczek gotówkowych – tłumaczy Rafał Brzoska.

W segmencie ubezpieczeń InPost Finanse działa we współpracy z czołowymi rynkowymi graczami, m.in.: Generali T.U., LINK4, Liberty Ubezpieczenia, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych, MTU/STU Ergo Hestia oraz Proama.