Umowę na wywiercenie dwóch otworów w dnie Morza Ochockiego podpisały z China Oilfield Services Limited (COSL) dwie spółki joint venture Rosneft (udziałowiec większościowy) i Statoil. Chińczycy będą działać u na odcinkach Magadan-1 i Lisianski na Morzu Ochockim. Chińska platforma wiertnicza Nanhai-9 otrzymała pozytywny audyt i spełnia normy rosyjskie i międzynarodowe - podkreśla w komunikacie Rosnieft.

Prezes Igor Sieczin podkreślił, że zatrudnienie firmy z rejonu Azji i Pacyfiku jest zgodne ze strategią koncernu, skierowaną na zapewnienie maksymalnie efektywnych poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Wykorzystanie platformy chińskiej ma zapewnić „optymalną logistykę projektu oraz współpracę z aktywnie rozwijającym się rynkiem chińskich technologii wiertniczych".

Rosneft nie wspomina, że z powodu sankcji Zachodu, nie może korzystać w pracach w rejonach arktycznych (a do nich zalicza się Morze Ochockie) z firm i technologii z Unii, USA i innych krajów, które się do sankcji przyłączyły. W tej sytuacji usługi firm chińskich to jedyna alternatywa. Chińczycy będą wiercić 90-100 km od brzegu. Głębokość wody w miejscach odwiertów sięga 150 m. Odwierty mają powstać w przyszłym roku.