A to może mieć istotny wpływ na decyzje inwestorów. Wprowadzone właśnie w Rumunii rozszerzenie zerowego podatku dochodowego w IT czy ustalenie 10-proc. liniowego podatku w Bułgarii to poważne argumenty, którymi kraje regionu rywalizują o inwestorów i młode talenty.
Administratorzy baz danych, programiści, analitycy IT, inżynierowie systemów informatycznych - to tylko część stanowisk w IT, które są obecnie wyłączone z podatku dochodowego w Rumunii. Aby z tej ulgi skorzystać, firmy muszą co prawda spełnić szereg warunków: m.in. zatrudniać na wybrane stanowiska, wybierać absolwentów konkretnych kierunków czy osiągać odpowiedni poziom przychodów. Zakres pracowników objętych ulgami jednak stale wzrasta. - Przykład Rumunii obrazuje, jak mocno kraje Europy Środkowo-Wschodniej rywalizują o zainteresowanie inwestorów z branży IT. Szczególną uwagę warto zwrócić na wprowadzone w tym półroczu regulacje, mocno rozszerzające grupę objętą w tym kraju ulgami od podatku dochodowego. Wcześniej firmy mogły zatrudniać na objętych ulgą stanowiskach wyłącznie absolwentów kilku wybranych kierunków o ściśle informatycznym charakterze. Obecnie ustawa uwzględnia także kierunki powiązane, takie jak np. mechatronika, telekomunikacja i im podobne - komentuje Wojciech Mach. Jak zaznacza swoje dokładają Bułgarzy, którzy od lat pobierają niski podatek liniowy od dochodów. - W celu wsparcia biedniejszych obszarów dodatkowo go w nich obniżają – nawet do wartości zerowej – podkreśla dyrektor zarządzający Luxoftu.
Zwraca uwagę na rosnącą dynamikę branży IT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, znajdującą odzwierciedlenie choćby w rosnącym zatrudnieniu specjalistów.
Luxoft działa w branży IT. Jeszcze w grudniu 2012 r. zatrudniała w Polsce 240 specjalistów, dziś jest ich już blisko 1200. Jeszcze więcej informatyków firma ma w Rumunii, a od 2014 roku rozwija intensywnie także centrum w bułgarskiej Sofii. Jak wyjaśnia Wojciech Mach, Polska jest otwarta na inwestorów i dostarcza im licznych zachęt w postaci wsparcia ze strony władz centralnych i samorządowych czy wykształconych i zdolnych kadr. – Z drugiej jednak strony, bardzo atrakcyjne ulgi podatkowe umożliwiają znaczne zwiększenie pensji informatyków w Rumunii i Bułgarii, bez podnoszenia kosztów ze strony pracodawców – dodaje.
Według analiz Komisji Europejskiej w 2020 r. w krajach UE może być aż 825 tys. wakatów w branży IT. Według Sedlak&Sedlak w Polsce liczba ta już przed rokiem przekraczała 50 tys. W tej sytuacji firmy działające w Polsce coraz częściej przygotowują atrakcyjne pakiety relokacyjne, oferujące od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na pokrycie kosztów przenosin do innego kraju lub między poszczególnymi miastami, a także aklimatyzację.