Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia

Już za kilka dni Warszawa zamieni się w europejskie centrum wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania. Wszystko za sprawą Open Source Day 2024 – 13. edycji konferencji organizowanej przez Linux Polska.

Publikacja: 16.04.2024 14:00

Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Podczas wydarzenia zaprezentuje się kilkunastu polskich i zagranicznych prelegentów, którzy opowiedzą o najnowszych trendach w branży, bezpieczeństwie organizacji w dobie intensywnego rozwoju rozwiązań open source oraz nowoczesnych narzędziach i technologiach.

Program tegorocznej edycji Open Source Day został podzielony na 4 ścieżki tematyczne obejmujące zagadnienia z różnych obszarów związanych z otwartym oprogramowaniem: Kontenery i cloud native, DevOps / Security, Data Engineering / Automatyzacja oraz Observability / Monitoring. Na uczestników wydarzenia online czeka łącznie 15 sesji technicznych prowadzonych przez polskich i zagranicznych ekspertów open source oraz 4 sesje keynote. Rejestracja na wydarzenie online jest jeszcze otwarta.

Międzynarodowy start Open Source Day 2024

Konferencję otworzą przedstawiciele Linux Polska – firmy specjalizującej się w technologiach opartych na otwartym kodzie źródłowym. Po wystąpieniu organizatorów na scenie pojawi się dwóch zagranicznych ekspertów. Gerald Pfeifer (SUSE) opowie o współczesnych wyzwaniach organizacji korzystających z rozwiązań chmurowych. Z kolei Marc Linster (EDB) zdradzi tajniki Postgres – najczęściej i najchętniej używanej bazy danych. Paula Grzegorzewska (OpenForum Europe) opowie zaś o europejskiej perspektywie na politykę cyfrową i open source. W dalszej części konferencji uczestnicy będą brali udział w różnych sesjach technicznych w ramach jednej z czterech dostępnych ścieżek tematycznych.

Rozmowy o przyszłości open source i praktyczna wiedza

Sesja dotycząca konteneryzacji i cloud native będzie dobrą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami na rynku open source. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak w efektywny kosztowo sposób budować środowiska kubernetes na platformach do wirtualizacji, jak wykorzystywać metodologię GitOps do zarządzania skalowaniem aplikacji i infrastruktury. Poznają również rozwiązania alternatywne do wirtualizacji oraz sposoby budowania klastrów Kubernetes z mieszaną architekturą procesorów. W tej sesji swoją wiedzą podzielą się Jarosław Śliwiński (SUSE), Kamil Kwiatkowski (Linux Polska), Przemysław Kuźnicki (Linux Polska) oraz Michał Stryga (IBM).

Ścieżka poświęcona DevOps i bezpieczeństwu będzie się skupiała wokół problemu wykorzystania podejścia GitOps do zarządzania konfiguracją monitoringu oraz wiarygodności oprogramowania open source w biznesie, zagrożeń IT i sposobów na przeciwdziałanie atakom na każdym etapie łańcucha dostarczania oprogramowania. O nowoczesnych rozwiązaniach z tego zakresu opowiedzą Robert Szulist (Aplitt), Jarosław Śliwiński (SUSE), Radosław Klewin (Linux Polska) i Tomasz Dziedzic (Linux Polska).

Podczas sesji dotyczącej Data Engineering i automatyzacji zostaną poruszone tematy masowego przetwarzania równoległego, wydajności i możliwości skalowania baz danych oraz przyszłości konteneryzacji w dojrzałych organizacjach. Przez praktyczne aspekty automatyzacji przeprowadzą uczestników, m.in. Piotr Kołodziej (EDB), Piotr Trębacz – freelancer specjalizujący się w tematyce Cloud Native Devops oraz Maciej Wawrzyniak (Linux Polska).

Ostatnia ścieżka będzie skoncentrowana wokół zagadnień observability i monitoringu. Przemysław Malinowski (Linux Polska) opowie o roli analityka danych w walce z oszustwami w branży ubezpieczeniowej. Zalety i funkcje Elastic Cloud Enterprise (ECE) w kontekście realizacji celów organizacji zaprezentują Sławomir Wojciechowski i Sebastian Tarasiuk (Linux Polska). Z kolei Wojciech Ciemski (Security Bez Tabu) omówi w praktyce wyzwania związane z SOC w organizacji.

Open Source Day 2024 – trwają zapisy na wydarzenie online!

Trzynasty Open Source Day odbędzie się 18 kwietnia w hotelu Hilton Warsaw City, w Warszawie. Do wydarzenia dołączyli złoci i srebrni Partnerzy: SUSE, EDB, APLIITT, Elastic, IBM, Zabbix. Poprzednia edycja wydarzenia odbyła się w 2019 roku i przyciągnęła około 2 tysiące uczestników, z czego połowę stanowili widzowie transmisji online. W konferencji organizowanej przez Linux Polska mogą wziąć udział specjaliści działający w obszarze otwartego oprogramowania. Szczegółowa agenda oraz rejestracja na wydarzenie online są dostępne na stronie Open Source Day 2024.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym wydarzenia

Podczas wydarzenia zaprezentuje się kilkunastu polskich i zagranicznych prelegentów, którzy opowiedzą o najnowszych trendach w branży, bezpieczeństwie organizacji w dobie intensywnego rozwoju rozwiązań open source oraz nowoczesnych narzędziach i technologiach.

Pozostało 94% artykułu
Biznes
Słaba koniunktura obniża sprzedaż ciągników
Biznes
KGHM ma szanse na więcej
Biznes
Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie. Co dalej?
Biznes
Jaka będzie przyszłość rolnictwa?
Biznes
Włodzimierz Schmidt, prezes IAB Polska: Za sprawą AI wszyscy wchodzimy w nową erę
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?