Fundacja MultiSport aktywizuje Polskę

Misją Fundacji MultiSport, założonej przez Benefit Systems w 2021 roku, jest popularyzacja zdrowia i promocja aktywnego stylu życia różnych grup społecznych.

Publikacja: 25.01.2024 09:00

Fundacja MultiSport prowadzi wiele inicjatyw, których celem jest zachęcanie do aktywności fizycznej

Fundacja MultiSport prowadzi wiele inicjatyw, których celem jest zachęcanie do aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Ale nie tylko. Są to także programy mające popularyzować sport i aktywność ruchową wśród seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Benefit Systems

Fundacja MultiSport angażuje się w inicjatywy ukierunkowane na poprawę sprawności fizycznej i psychicznej uczniów, jak również seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Organizowane przez nią ogólnokrajowe programy i lokalne wydarzenia sportowo-edukacyjne w samym tylko 2023 roku zgromadziły tysiące uczestników.

Zmiany cywilizacyjne

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Jednak wraz z rozwojem cywilizacyjnym, pojawianiem się nowych technologii i wzrostem komfortu na przestrzeni zaledwie kilku dekad doszło do drastycznej zmiany stylu naszego życia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, jednym z kluczowych zagrożeń współczesnej cywilizacji jest hipokinezja, czyli niedobór lub całkowity brak aktywności fizycznej. Od trzech lat z tym negatywnym zjawiskiem walczy Fundacja MultiSport, powołana przez Benefit Systems. W odpowiedzi na coraz większą liczbę godzin spędzanych przez Polaków w pozycji siedzącej oraz przed ekranami prowadzi ona działania mające na celu promocję zdrowia i aktywnego stylu życia wśród różnych grup społecznych: od dzieci po seniorów.

Lekcje WF w klubach fitness

Według badań warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, 94 proc. dzieci ma niewystarczający poziom sprawności fizycznej. Z kolei według raportu Rzecznika Praw Dziecka ponad 17 proc. uczniów wymaga natychmiastowej pomocy związanej z poprawą kondycji fizycznej. W dłuższej perspektywie brak odpowiedniego poziomu ruchu w okresie dorastania może przyczynić się do wykształcenia niezdrowych nawyków, zwiększając ryzyko wystąpienia różnych chorób przewlekłych.

Jak sprawić, aby dzieci ruszały się chętniej i częściej wybierały aktywność fizyczną zamiast smartfonów? Według dr. Tomasza Półgrabskiego, prezesa Fundacji MultiSport, kluczowe jest unowocześnienie formuły tradycyjnych zajęć sportowych i dostosowanie ich do dzisiejszych czasów.

Przykładem takiego działania są Aktywne Szkoły MultiSport – flagowy program fundacji, kierowany do uczniów między 12. a 19. rokiem życia. Pod okiem profesjonalnych trenerów i instruktorów prowadzone są zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w klubach fitness należących do Benefit Systems (m.in. w sieci Zdrofit).

Do wyboru są cztery moduły alternatywnej lekcji WF, czyli cross, body & mind, zajęcia taneczne oraz zajęcia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową. Wszystkie odbywają się z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu sportowego z klubów fitness.

W 2023 r. w ramach programu przeprowadzono łącznie 2273 godziny zajęć, w których wzięło udział 4032 dzieci i młodzieży z sześciu województw: mazowieckiego (Warszawa, Pruszków i Piastów), łódzkiego (Łódź), małopolskiego (Kraków), wielkopolskiego (Poznań), śląskiego (Katowice) i dolnośląskiego (Wrocław). W 2024 r. planowane jest także wdrożenie monitoringu aktywności ruchowej uczestników, dzięki któremu sprawdzane będą ich postępy.

Aktywizacja seniorów

Aby wesprzeć seniorów w utrzymywaniu dobrej kondycji psychofizycznej, w 2023 roku Fundacja MultiSport wraz z Polskim Stowarzyszeniem Nordic Walking zainicjowała pilotażowy program „Senior w dobrej formie”. Jego celem było zwiększenie poziomu aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej oraz integracja i tworzenie aktywnej społeczności.

W ramach programu seniorzy mogli uczestniczyć w zajęciach biegowych oraz nordic walking, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę trenerską i instruktorską.

– Mimo oczywistych zalet wynikających z ruchu aktywizacja seniorów staje się coraz większym wyzwaniem społecznym. Jak wynika z danych MultiSport Index 2023, obecnie 76 proc. seniorów w Polsce nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w tygodniu. Realizując program „Senior w dobrej formie”, zależało nam nie tylko na zmotywowaniu seniorów do aktywności fizycznej, ale także na edukacji i kształtowaniu pożądanych nawyków. Podczas treningów seniorzy mogli nie tylko poćwiczyć, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących roli aktywności fizycznej w zdrowym życiu – mówi dr Tomasz Półgrabski.

Sport bez barier

Kolejną ważną inicjatywą Fundacji MultiSport jest kampania „Pełni Sportu”, której działania od dwóch lat skupiają się na popularyzacji sportu i aktywności ruchowej wśród osób z niepełnosprawnościami.

– Celem projektu jest aktywizacja i integracja poprzez sport, jak również edukacja. W społeczeństwie funkcjonuje stereotypowy obraz sportowców z niepełnosprawnościami jako osób wymagających ciągłej pomocy oraz charakteryzujących się brakiem samodzielności. Błędem jest również założenie, że dyscypliny sportu dostosowane do ich potrzeb stanowią jedynie alternatywną formę aktywności fizycznej, która umożliwia zachowanie pewnej sprawności ruchowej lub pełni rolę kontynuacji procesu rehabilitacji i fizjoterapii – tłumaczy dr Tomasz Półgrabski.

Ambasadorami kampanii „Pełni Sportu” zostali m.in. Bartłomiej Mróz (parabadmintonista i paraolimpijczyk) oraz Monika Kukla (zawodniczka Amp Futbol Polska, paraolimpijka), którzy podczas wydarzeń sportowych starają przełamać powyższe stereotypy. W 2023 roku spotkania w szkołach ze sportowcami zgromadziły ponad 3 tys. uczestników.

Walka z wadami postawy

Według danych z Instytutu Matki i Dziecka niemal 90 proc. dzieci w Polsce boryka się z wadami postawy. Najczęściej biorą się one z siedzącego trybu życia, obciążenia (na przykład w wyniku noszenia ciężkiego plecaka lub torby) czy powielania nieprawidłowych pozycji podczas wykonywania codziennych czynności.

Aby temu przeciwdziałać, w ubiegłym roku Fundacja MultiSport zrealizowała serię zajęć z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej (tzw. Zajęcia MultiSportowe).

Celem projektu jest profilaktyka i korekta wad postawy, zachęcanie uczniów do regularnej aktywności fizycznej oraz kształtowanie zdrowych nawyków w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała wśród dzieci.

W ramach projektu przeprowadzono 2218 zajęć w 22 placówkach edukacyjnych. Ćwiczenia opierały się na elementach pochodzących z różnych dyscyplin, w tym akrobatyki, tańca, tenisa, gier zespołowych czy sportów walki.

Miniklub fitness

W październiku ubiegłego roku w warszawskim Centrum Praskim Koneser powstała wyjątkowa przestrzeń edukacyjna dla dzieci w wieku 7–15 lat, której partnerem strategicznym została Fundacja MultiSport.

W miniaturowym klubie Zdrofit młodzi obywatele miasteczka miniciti mają okazję wcielić się w różne role zawodowe, takie jak menedżer klubu fitness, trener personalny, fizjoterapeuta czy dietetyk. Tylko w listopadzie i grudniu 2023 roku w klubie „pracowało” ponad 850 dzieci.

Warto podkreślić, że miniciti jest pierwszym tego typu projektem non profit w Polsce. Kupujący bilety do miasteczka wspierają jednocześnie dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapewniając im bezpłatny dostęp do zajęć edukacyjnych.

Plany na 2024 rok

Od początku 2024 roku Fundacja MultiSport konsekwentnie realizuje swoją misję, rozwija dotychczasowe programy i inicjuje nowe działania.

– Planujemy przede wszystkim zwiększyć liczebność grup oraz rozszerzyć programy o dodatkowe lokalizacje. Pracujemy również nad inicjatywami adresowanymi do nauczycieli i rodziców. To oni powinni kształtować u dzieci zamiłowanie do aktywnego, zdrowego stylu życia – podkreśla dr Tomasz Półgrabski. – Chcemy jednocześnie zainspirować innych do podejmowania, na miarę własnych możliwości, wysiłku na rzecz poprawy otaczającej nas rzeczywistości.

Materiał powstał we współpracy z Benefit Systems

Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody