Innowacja druku 3D dla przedsiębiorców

Druk 3D to olbrzymie ułatwienie, a jednocześnie wyzwanie dla biznesu. Kontaktowi między przedsiębiorcami a osiągnięciami tej technologii ma pomagać ważna inicjatywa na dolnym Śląsku. Na czym ona polega? – mówi Jerzy Michalak, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Publikacja: 20.12.2023 12:00

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Częścią Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki jest Dolnośląskie Centrum Druku 3D. Na czym polega wasze zaangażowanie w tę technologię, w druk 3D?

Mamy być pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcami, którzy chcą się w tej technologii szkolić, którzy chcą rozszerzać swoje możliwości i umiejętności, a klientami, którzy będą korzystać z efektów tego, co przedsiębiorcy wypracują w naszym Centrum Druku 3D. Mówiąc inaczej, nie każdy przedsiębiorca, który chce rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D musi od razu kupować drogi sprzęt. Nie od razu musi wynajmować powierzchnie magazynowe czy produkcyjne. Może za to u nas sprawdzić, czy jego pomysł sprawdzi się na rynku. Nie ponosi przy tym wysokich kosztów.

Jakie są możliwości Centrum, co drukujecie?

Wszystko, czego życzą sobie przedsiębiorcy. Jesteśmy instytucją otoczenia biznesu, inkubatorem przedsiębiorczości. Dajemy przedsiębiorcom możliwość skorzystania ze wszystkich najnowszych technik 3D bez konieczności kupowania drukarek. Przedsiębiorcy mają możliwość wyprodukowania wstępnej partii, wyjścia na rynek i sprawdzenia, czy produkt się sprzeda.

Podejmujecie się również produkcji elementów wymagających tylko jednorazowego druku. Na przykład nietypowych części zamiennych, między innymi dla sportowców.

Oczywiście, że tak. Dolnośląski Park Innowacji i Nauki to nie tylko Centrum Druku 3D, ale także Centrum Polana Jakuszycka, czyli centrum sportowe dedykowane biathlonowi. Rzeczywiście, w zeszłym roku zdarzyło się, że młody sportowiec o mistrzowskich aspiracjach potrzebował bardzo szybko elementu do swojego karabinka sportowego. Nie miałby możliwości wystartowania w ważnych zawodach, gdybyśmy nie wydrukowali tej części. Ja sam jestem miłośnikiem starej motoryzacji – zgłaszają się do nas właściciele kolekcji, którzy u nas drukują elementy niedostępne na rynku.

Jaką infrastrukturą dysponujecie w obszarze technologii druku 3D?

Mamy drukarki 3D do każdej możliwej funkcjonującej obecnie na świecie technologii. Każda z nich to koszt kilku milionów złotych. Drukarek jest wystarczająco dużo, aby każdy zainteresowany przedsiębiorca mógł sobie wydrukować taką partię próbną bez konieczności oczekiwania w kolejce. Oprócz tego chcemy trochę przybliżyć szerszej publiczności druk 3D. Zapraszamy uczniów i nauczycieli, aby mogli zobaczyć jak funkcjonuje ta technologia, w jaki sposób powstają rożne produkty. Wszystko to, czym możemy służyć społeczeństwu, po prostu się u nas dzieje.

Prowadzicie wręcz Centrum Poznawcze Druku 3D

Tak jak wspomniałem, chcemy jak najszerzej zapoznawać z tą technologią. Czy to naszych szkoleniach, czy na indywidualnie przeprowadzanym cyklu zapoznawczym. Jesteśmy otwarci, przede wszystkim dla Dolnoślązaków, ale nie zamykamy się tylko do granic Dolnego Śląska.

Jakie jest zainteresowanie ze strony przedsiębiorców waszą ofertą?

Centrum Druku 3D to stosunkowo nowe przedsięwzięcie, uruchomione kilkanaście miesięcy temu. Zainteresowanie jest rosnące i z miesiąca na miesiąc zwiększa się zwiększa się liczba podmiotów, które się do nas zgłaszają. Im bardziej powszechna będzie ta technologia, tym będzie ich więcej. Na pewno na brak zainteresowania nie narzekamy, pracy mamy sporo.

Nawiązaliście współpracę z Platformą Przemysłu Przyszłości. Na czym ona polega?

Pokazujemy wszystkim, którzy funkcjonują w ramach Platformy możliwości druku 3D. To jest kolejna ścieżka, za pomocą której promujemy drukowanie w tej technologii. Z drugiej strony to otwarcie nowej możliwości dla Platformy - konkretnego przygotowania partii wstępnych czy przedprodukcyjnych. Pokazujemy, jak łączyć się z przemysłem, jak pokazać zastosowania praktyczne tego, co może wydawać się jeszcze nowinką.

Jak będziecie rozwijać Centrum Druku 3D?

Jesteśmy trochę takim królikiem doświadczalnym zmian, które dokonują się na świecie. Uznaliśmy swego czasu, że właśnie druk 3D jest technologią przyszłości, również dla zwykłych ludzi. Przecież lada chwila każdy z nas będzie mógł wydrukować sobie jakiś przedmiot, może nie na własnej drukarce ale właśnie w takich centrach jak nasze. Z kolei przemysł będzie produkował tylko to, co rzeczywiście jest potrzebne, będą się zatem skracały łańcuchy dostaw. Po prostu stawiamy na druk 3D i będziemy go rozwijać.

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Materiał powstał we współpracy z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki

Częścią Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki jest Dolnośląskie Centrum Druku 3D. Na czym polega wasze zaangażowanie w tę technologię, w druk 3D?

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder