Skala wyzwań związanych z bezpieczeństwem internetowym, z którymi Polska mierzy się od początku wojny w Ukrainie, jest trudna do wyobrażenia. A wciąż przekraczane są kolejne granice. Kiedy w drugiej połowie października informowaliśmy o 1,6 tys. ataków notowanych tygodniowo na pojedyncze instytucje i firmy nad Wisłą, eksperci łapali się za głowy i mówili o historycznych poziomach. Ale ostatnie tygodnie przyniosły kolejne rekordy. Z najnowszych analiz izraelskiej firmy Check Point, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, wynika, że hakerzy atakują nas już średnio 2 tys. razy tygodniowo. A to oznacza, że względem choćby okresu wakacyjnego zintensyfikowali swoją działalność o niemal 100 proc.

Czytaj więcej

Gwałtowny wzrost cyberataków na Polskę

Wojciech Głażewski, dyrektor zarządzający Check Point Software w Polscem, wskazuje, iż hakerzy nigdy nie byli tak aktywni jak teraz. - Tak drastyczny wzrost liczby cyberataków na nasz kraj to konsekwencja zaangażowania Polski w pomoc Ukrainie oraz aktywnej działalności grup cyberprzestępczych, przychylnych lub powiązanych z Rosją. Przykładem mogą być choćby dokonania grupy XakNet, która w ostatnich tygodniach utożsamiana była z atakami na polski Senat – tłumaczy.

Tak źle w naszej cyberprzestrzeni jeszcze nie było. Z podobnymi kłopotami mierzą się też Czesi i Węgrzy, gdzie liczba kampanii hakerskich wymierzonych w ich kraje również osiąga rekordowe poziomy. Tam drastyczne skoki intensywności ataków w ostatnich tygodniach sprawiły, że w przypadku naszych południowych sąsiadów skala przekroczyła nawet 2 tys., a na Węgrzech historyczny poziom to ponad 1 tys. tygodniowo.

Wzmożona aktywność cyberprzestępczych grup w Europie wywołała reakcję organów unijnych - Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa opublikował niedawno deklarację w imieniu państw członkowskich w odpowiedzi na ataki DDoS (paraliżujące serwery). Za akcją wymierzoną przeciwko kilku unijnym krajom stali prorosyjscy hakerzy, ale też grupa powiązana z Chinami.

Eksperci zwracają uwagę, że wśród najbardziej zagrożonych branż znajduje się dziś sektor użyteczności publicznej, wojskowy i finansowy. „Hakerzy atakują, chcąc uzyskać dostęp do poufnych danych. Głównym wektorem ataków są wiadomości email i zaszyfrowane załączniki PDF” - czytamy w raporcie firmy Check Point (CP).

Więcej w jutrzejszej "Rzeczpospolitej" i na rp.pl