Mimo to, jak podają w opublikowanym w środę raporcie, w 2023 roku wartość dodana wygenerowana przez start-upy w naszym kraju może sięgnąć co najmniej 2,2 mld zł. - Gospodarka oparta na wiedzy nie może się rozwijać bez nowatorskich przedsięwzięć, czyli start-upów. Na tle czterdziestu najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata dojrzałość polskiego ekosystemu start-upów znajduje się na średnim poziomie - mówi Magdalena Burnat-Mikosz, partner Deloitte.

Spośród pięciu badanych czynników najlepiej wypadają: regulacje prawne, otoczenie instytucjonalne oraz kapitał ludzki. - Potencjał rozwoju start-upów w Polsce jest jednak znaczący. W 2023 r. liczba stworzonych miejsc pracy przez start-upy może sięgnąć ponad 50 tys. – podkreśla.

Deloitte stworzył model dojrzałości ekosystemu startupów, obejmujący pięć kluczowych obszarów: finansowanie, regulacje prawne, kapitał ludzki, kapitał społeczny oraz otoczenie instytucjonalne. W skali od jednego do czterech Polska uzyskała stopień dojrzałości wynoszący 1,93. Najlepiej wypadliśmy w obszarze regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego (odpowiednio 2,55 i 2,5 punktów). Jak tłumaczą eksperci wynika to m.in. z faktu, że wiele przepisów odnoszących się do działalności startupów jest zharmonizowanych na poziomie unijnym. - Najsłabiej rozwiniętymi obszarami w Polsce są kapitał społeczny i finansowanie z oceną 1,5 i 1,68 - wyjaśnia Magdalena Burnat-Mikosz.

Analitycy Deloitte podają, że w przypadku krajów Europy Środkowo-Wschodniej niski poziom kapitału społecznego jest często spuścizną okresu komunistycznego. Objawia się to niskim poziomem zaufania, brakiem umiejętności współpracy, niewielkim zaangażowaniem w życie społeczne oraz awersją do ryzyka. Z kolei, dość słaba ocena Polski w obszarze finansowania jest efektem przede wszystkim niewielkich oszczędności w gospodarce oraz niedostatecznej skłonności do ryzyka i aktywności inwestorów, w tym aniołów biznesu czy funduszy Venture Capital. Co więcej, w Polsce wciąż brakuje wystarczającej liczby ciekawych projektów, w które można zainwestować.

Deloitte przeprowadził badanie wśród 211 startupów, które działają w Polsce.