W zeszłym roku zrealizowano w Polsce 244 transakcje, a na sam IV kwartał przypadły 63 – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigator Capital. Zeszły rok w statystykach prezentuje się lepiej niż cztery wcześniejsze lata (w 2019 r. transakcji było około 190, w 2018 i 2017 r. po 211, a w 2016 r. – 188).

W minionym kwartale największe zainteresowanie kupujących wzbudziły spółki z sektora technologii.

– W 2021 r, spodziewamy się utrzymania wysokiej liczby fuzji i przejęć. Spółki TMT (technologie, media, telekomunikacja – red.) stały się jeszcze cenniejszymi celami, bo udowodniły, że są w stanie oprzeć się negatywnym trendom – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, ekspertka z Fordaty. Dodaje, że oczekiwane wygaszenie pandemii uruchomi natomiast dodatkowe siły w gospodarce.

– Wzrosnąć może nie tylko zainteresowanie podmiotami z sektora life science, ale również sektorem produkcji, który cieszy się stałym zainteresowaniem ze strony zagranicznych podmiotów, i po zniesieniu obostrzeń będzie miał większe pole do rozwoju – uważa.

Na uwagę zasługują też znaczące transakcje zrealizowane przez polskie firmy na rynkach zagranicznych.

– W minionym kwartale takich akwizycji dokonały m.in. Selvita, Pekabex czy Oknoplast, co może istotnie wpłynąć na skalę prowadzonego przez nie biznesu. Dzięki kolejnym udanym transakcjom polskie firmy będą coraz odważniej spoglądały na przejęcia transgraniczne jako na atrakcyjne uzupełnienie strategii – mówi Artur Wilk, ekspert z Navigatora.

Dużo dzieje się również na giełdzie. Fala przejęć podbija statystyki delistingów. W 2020 r. wycofano z obrotu giełdowego 24 firmy, a trwają wezwania do sprzedaży akcji takich spółek, jak Netia, Impel, PEM, Polenergia, Pekabex, e-Muzyka czy Simple.

Obecny rok upłynie pod znakiem konsolidacji sektora paliwowo-gazowego, obejmującej PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

Aktywne powinny być również spółki z sektora IT, na czele z Asseco, które rozwija się przez przejęcia i ma spore zasoby gotówki. Przejmować chcą też inne firmy technologiczne (np. R22) i producenci gier (Ten Square Games). Do gry wracają również fundusze. W minionym kwartale już więcej niż co czwarta transakcja angażowała po stronie kupujących fundusz PE/VC. To wzrost o 17 proc. w ujęciu rok do roku i aż dziewięciokrotna zwyżka kwartał do kwartału.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Z reguły najwięcej w M&A dzieje się pod koniec roku. Tymczasem IV kwartał był słabszy od trzeciego. Co ciekawe, rok wcześniej również nie IV kwartał był najlepszy, lecz II.