Jak podkreślił, jest to największa tego typu inwestycja na świecie.

- To kolejny przełom dla huty, dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. Instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego nigdzie - zaznaczył Andrzej Duda.  Zdaniem prezydenta, inwestycja zwiększa zdolności produkcyjne huty i KGHM, zapewnia zrównoważony rozwój oraz jest bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Prezydent przy tej okazji zwrócił uwagę na problem szkodliwego dla ludzi zapylenia w polskich miastach. Podkreślił, że nowoczesna instalacja w Hucie Miedzi Głogów sprzyja poprawie sytuacji środowiskowej.

- Ta niezwykle nowoczesna instalacja praktycznie 10-krotnie ogranicza emisję pyłów w stosunku do tego, co do tej pory było w piecach szybowych. Jeżeli zsumujemy i porównamy jej bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, w porównaniu z tym, co było do tej pory (...), to mniej-więcej pięciokrotnie poprawia się ekologiczność tych instalacji wytopu miedzi w stosunku do tego, co było niedawno - mówił.

 

Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo potrzebują przemysłu rozwijającego się i o światowych ambicjach - powiedział prezydent. - Chcemy, żeby Polska była państwem silnym. Chcemy, żeby Polska była państwem zamożnym, dostatnim. Zamożność i dostatniość tych państw, które już ją osiągnęły, opiera się na własnym mocno osadzonym przemyśle - przemyśle, który jest w stanie zarazem generować innowacyjność, przemyśle, który przynosi wysoki dochód państwu - powiedział prezydent. Jak wskazał, takim przemysłem jest Polska Miedź. - A dowodem na to, że jest ona przemysłem rozwijającym się, i że jest ona przemysłem o niezwykłych ambicjach, o ambicjach o charakterze światowym, jest ta właśnie instalacja - instalacja, która powstała u nas, w Głogowie, w Polsce. Ogromnie za to dziękuję. To jest właśnie to, czego Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo niezwykle potrzebuje - dodał.

Inwestycja w Hucie Miedzi Głogów, która rozpoczęła się w 2010 r., kosztowała ponad 2,5 mld zł. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - "Głogów I", "Głogów II" oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

W Hucie Miedzi Głogów produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.

Otwarcie nowej linii produkcyjnej w Hucie Miedzi Głogów. pic.twitter.com/Sn8AQuUmLY

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM