Eric Olsen, prezes cementowego giganta LafargeHolcim odchodzi przez Syrię

Prezes cementowego giganta LafargeHolcim, Eric Olsen zrezygnował ze stanowiska. Firma jest oskarżana o płacenie haraczu za ochronę swoich zakładów znajdujących się na terenie Syrii.

Aktualizacja: 24.04.2017 13:50 Publikacja: 24.04.2017 12:32

Eric Olsen, prezes LafargeHolcim

Eric Olsen, prezes LafargeHolcim

Foto: Bloomberg

Organizacje zajmujące się ochrona praw człowieka oskarżyły francusko-szwajcarski koncern o wspieranie  terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (Daesh).

Na początku marca LafargeHolcim przyznał, że w latach 2013-14 "niebezpośrednio" finansował ugrupowania zbrojne w Syrii, by zapewnić kontynuowanie pracy swojej cementowni. Firma przyznała się, że płaciła "haracze" tzw. Państwu Islamskiemu, za swoistą nietykalność swoich  zakładów w Syrii oraz możliwość kontynuowania działalności w Syrii. Firma broni się, twierdząc, że chciała zapewnić bezpieczeństwo nie tylko zakładom, procesowi produkcji, ale przede wszystkim zatrudnionym tam Syryjczykom - pisze Reuters.

Koncern przeprowadził wewnętrzne śledztwo w sprawie tego co zdarzyło się w Syrii. Specjalna komisja doszła do wniosku, że prezes Olsen nie jest odpowiedzialny za podjęcie tej kontrowersyjnej decyzji. Według komisji nie był on też świadom, że taka decyzja zapadłą.

Mimo to Eric Olsen zdecydował się odejść, jak podkreslił "dla dobra spółki".

Koncern już rozpoczął poszukiwanie jego następcy. Według niemieckich mediów rekrutacja prowadzona jest wewnątrz firmy.

Koncern LafargeHolcim powstał w 2015 z połączenia francuskiej firmy Lafarge i szwajcarskiej Holcim.

Biznes
Nawrocki wygrywa wybory. Rosyjskie lotniska w ogniu. Cła Trumpa rosną
Materiał Promocyjny
BIO_REACTION 2025
Biznes
Europejskie firmy boją się wysyłać swoich pracowników do USA
Biznes
Jakie prezenty dostał ostatnio król Karol? Oficjalny rejestr podarków
Biznes
Taylor Swift odkupiła prawa do swoich pierwszych sześciu płyt
Materiał Promocyjny
Edycja marzeń, czyli realme inspirowany Formułą 1
Biznes
Zielona transformacja MŚP. Jak zapewnić sobie zysk, przewagę konkurencyjną i dostęp do finansowania?