Każdy z uczestników musiał spełniać jeden obowiązkowy warunek: być użyteczny społecznie. Do konkursu zgłosiło się 60 przedsiębiorców, z czego dziewięciu dostało się do finału.

Nagrodę główną – 60 tys. zł – otrzymała firma ScienceBioTech, która za pomocą technologii druku 3D produkuje modułowe płytki chirurgiczne, których zadaniem jest stabilizacja fragmentów kości po złamaniach.

– Nasze płytki mogą być stosowane w miejscach trudno dostępnych, przy skomplikowanych urazach i – co więcej – minimalizują ryzyko powikłań. Chcemy oferować nasz produkt placówkom publicznym i prywatnym – mówiła Małgorzata Cykowska-Błasiak, przedstawicielka firmy.

Druga nagroda – 20 tys. zł – także trafiła do przedstawiciela branży medycznej, aplikacji DrBarbara.pl. Jej zadaniem jest dopasowanie diety do stanu zdrowia użytkownika w oparciu o szczegółowy wywiad i bieżącą analizę wyników badań krwi.

– Chcemy pomóc ludziom w walce z otyłością i złą dietą, które są odpowiedzialne za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych – podkreślała twórczyni aplikacji Eleonora Burzyńska.

Wyłonienie laureatów nie było łatwe, na co zwracała uwagę Eliza Kruczkowska, członkini jury, dyr. ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. – Poziom dzisiejszych prezentacji był bardzo wysoki i jestem pod ogromnym wrażeniem. Zaprezentowane pomysły dają mi jeszcze więcej energii do wspierania młodych firm – powiedziała.

Oprócz dwójki zwycięzców w gronie finalistów znalazły się także: przeciwdziałający wykluczeniu seniorów z życia kulturalnego Dancing Międzypokoleniowy, twórca małych, jednorodzinnych domów plus-energetycznych SOLACE, producent akcesoriów modowych dla psów Warsaw Dog, dostawca technologii doświetlania roślin Plantalux, wytwórca unikalnych szczepów drożdży dla producentów piwa BIOy oraz twórca akcesoriów do przenoszenia i ochrony sprzętu VR (virtual reality) Realwelt.

Wsparcie innowacji

Przy okazji finału odbyła się też debata: „Czy warto wspierać startupy i jak to robić efektywnie?". – W naszej strategii pokazaliśmy, że chcemy stworzyć polskim firmom dobre warunki do rozwoju. Program „Start in Poland", konstytucja dla biznesu, pakiet 100 zmian dla firm czy 2,8 mld zł w Polskim Funduszu Rozwoju to przykłady już podjętych inicjatyw. Potrzebne są jednak kolejne zmiany ustawodawcze – mówił Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że należy wspierać polską innowacyjność, by znów nie zostać w tyle w globalnym wyścigu technologicznym.

– Od 20 lat jestem pytany o to, czy Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, i zawsze powtarzam, że tak, bo ma unikalną liczbę rodzinnych, małych i średnich przedsiębiorstw, które dają zatrudnienie i zapewniają stabilność gospodarczą – mówił Krzysztof Krawczyk, szef CVC Capital Partners w Polsce, partnera konkursu.

– Po raz drugi przeżywamy teraz falę przedsiębiorczości. Ta pierwsza, z początku lat 90., wykreowała firmy, które teraz są notowane na giełdzie i stanowią o naszej sile. Za kilkanaście lat obecne tu startupy mogą powtórzyć ich sukces – podkreślił Krawczyk.