Aż dziesięć klubów z pierwszej dwudziestki największych w minionym sezonie to kluby brytyjskiej Premier League. Przychody lidera zestawienia na rosnącym rynku spadły rok do roku o niecałe dwa procent, głównie za sprawą kurczących się przychodów komercyjnych (czyli tych pochodzących od sponsorów). W sezonie 2016/2017 Manchester United miał 676,3 mln euro wpływów.

- O jego zwycięstwie nad drugim w zestawieniu Realem Madryt zdecydował triumf w Lidze Europejskiej UEFA. Trzecie miejsce w rankingu zajęła FC Barcelona – podaje autor raportu Football Money League – firma Deloitte. Wpływy Reala sięgnęły 674,6 mln euro, a FC Barcelona miała je na poziomie 648,3 mln euro.

– Utrzymanie pozycji lidera przez Manchester United wydaje się tym bardziej imponujące wobec osłabienia kursu funta w stosunku do euro. Biorąc pod uwagę, że zarówno Real Madryt, jak i FC Barcelona przewidują wzrost przychodów w sezonie 2017/18, w przyszłym roku prawdopodobnie walka o pierwsze miejsce znów będzie uzależniona od sukcesów na boisku. Po zakwalifikowaniu się przez wszystkie trzy kluby do grupy szesnastu najlepszych zespołów, które zagrają w Lidze Mistrzów UEFA, można oczekiwać, że drużyna, która awansuje najdalej, zdobędzie również najwyższą pozycję w rankingu Football Money League – komentuje w raporcie Dan Jones, Partner w Sports Business Group w Deloitte UK.

W pierwszej piątce klubów piłkarskich o najwyższych wpływach na świecie jest tylko jeden pochodzący z poza Wielkiej Brytanii i jest to niemiecki Bayern Monachium (miejsce czwarte) z 587,8 mln euro. – W tym roku angielskie kluby zdominowały Deloitte Football Money League, co nie wydaje się zaskakujące, biorąc pod uwagę nową umowę sprzedaży praw do transmisji i rozgrywki UEFA, które zwiększyły przychody z transmisji klubów z pierwszej dwudziestki o ponad pół miliarda funtów – mówi Tim Bridge, Senior Manager w Sports Business Group w Deloitte UK.

– Trwają właśnie procedury przetargowe na sprzedaż praw do transmisji meczy Premier League w kolejnym sezonie od 2019/20 roku. Ich wyniki na dłuższy czas ukształtują skład Money League – dodaje.

Największą część przychodów czołowej dwudziestki piłkarskich klubów (czyli takich, których przychody wynoszą przynajmniej 200 mln euro) stanowią te z transmisji sportowych – to 45 proc. całej puli. 38 proc. stanowią przychody komercyjne czyli od sponsorów, a 17 proc. - tzw. przychody z dnia meczu (czyli zarówno ze sprzedaży biletów na stadiony, jak i rozmaitych produktów sprzedawanych podczas meczów – gadżetów klubowych, napojów czy posiłków).

Pierwszą dwudziestkę w najnowszym zestawieniu tworzą (kolejno): Manchester United, Real Madrty, FC Barcelona, Bayern Monachium, Manchester City, Arsenal Londyn, Paris Saint-Germain, Chelsea, Liverpol, Juventus Turyn, Tottencham Hotspur, Borussia Dortmund, Atletico de Madrid, Leicester City, Internazionale, Schalke 04, West Ham United, Southampton, Napoli i Everton.