O zamrożeniu aktywów Olega Deripaski w USA dowiedział się New York Post. Rosjanin znalazł się w kwietniu na czarnej liście Białego Domu - obywateli Federacji objętych sankcjami. Ograniczenia zostały też nałożone na firmy oligarchy. 

Jak dowiedziała się gazeta w departamencie finansów wśród zamrożonych aktywów Olega Deripaski jest nieruchomość w Waszyngtonie i rezydencja na nowojorskim Manhattanie. Rosjanin kupił rezydencję dekadę temu za 42 mln dol.

Zgodnie z umową, dzieci Deripaski (ma ich piątkę) dalej mieszkają w posiadłości, pomimo jej zajęcia przez władze. W sierpniu przedstawiciel amerykańskiego resortu finansów zakomunikował, że Deripaska z powodu sankcji stracił połowę swojego majątku. Chodzi przede wszystkim o koncern aluminiowy Rusal notowany na giełdzie w Hongkongu.

Czytaj także: Rosja: Przyspiesza odpływ walut z banków 

W maju oligarcha musiał zwrócić trzy luksusowe odrzutowce dzierżawione od zachodnich banków. Samoloty Gulfstream G550 w wersji biznes należały do banków Credit Suisse i Raiffeisen i przez pośrednika zostały wydzierżawione spółkom kontrolowanym przez Olega Deripaskę. Odrzutowcami latał tak sam Deripaska jak i wysocy menadżerowie jego firm (m.in. Rusal i En+). Wersja biznesowa wyposażona jest w salonik, sypialnię, łazienkę, telewizory, internet itp. wszytko wykonane z najlepszych materiałów. Samolot kosztuje obecnie 29,95 mln dol.

W kwietniu Biały Dom zwiększył o 38 pozycji listę biznesmenów, oficjeli i firm z Rosji objętych sankcjami. Na liście tuzy rosyjskiej gospodarki. Oligarchowie bliscy Kremlowi: Oleg Deripaska (aluminiowy koncern Rusal), Wiktor Wekselberg (Renova) - obaj byli najbogatszymi Rosjanami na liście Forbes’a, a także Sulejman Kermow - senator i właściciel największego koncernu wydobywającego złoto w Rosji; Kiriłł Szałamow (były już podobno zięć Władimira Putina).

Pod sanacjami znalazł się też prezes Gazpromu Aleksiej Miller, Andriej Kostin prezes banku państwowego VTB oraz kilku urzędników państwowych wysokiej rangi. Sankcjami objęte zostały m.in firmy: Rosoboroneksport - wyłączny eksporter rosyjskiej broni; spółki Olega Deripaski - EN+Group, Rusal i Bazowy element i Grupa Gaz (samochody); grupa firm Renova Wekselberga czy Gazprom burienie - największa firma wiertnicza Rosji.

Sankcje oznaczają odcięcie osób i firm od amerykańskiego rynku. W szczególności zakaz wjazdu i prowadzenia interesów w USA; zamrożenie kont i aktywów; amerykańskie firmy nie mogą prowadzić biznesów z firmami i osobami z lisy; podobne obostrzenia tyczą amerykańskich banków.