Firma Swedspan (z grupy Ikea) już w kwietniu rozpocznie wartą 340 mln euro inwestycję w gminie Orla (woj. podlaskie). Powstaną tartak, fabryka płyt HDF, lakiernia, a w kolejnym etapie fabryka krzeseł drewnianych. Zdaniem analityków polska inwestycja firmy Swedspan, której pierwszy etap ma ruszyć w 2012 roku, może zmienić układ sił na rynku płyt w Polsce.
– Dwaj główni producenci, czyli grupa Krono i Pfleiderer Grajewo, mają się czego obawiać. Kontrakty z Ikeą odpowiadają za znaczną część ich przychodów, więc ich utrata automatycznie znalazłaby odzwierciedlenie w wynikach – zauważa Radosław Łukaszczuk, analityk DM Millennium. – Dodatkowo polski zakład produkcyjny firmy Swedspan będzie z pewnością bardzo konkurencyjny pod względem kosztów. W skrajnym i pesymistycznym scenariuszu może to oznaczać konieczność walki o przetrwanie tych firm – dodaje Łukaszczuk.
Analityk Domu Maklerskiego PKO BP Bartosz Arenin zastanawia się, czy szwedzka grupa będzie oferowała swoje produkty innym odbiorcom. To mogłoby jeszcze bardziej zwiększyć istniejącą nadpodaż na rynku.
Przedstawiciele Grajewa uspokajają. – Ikea to jeden z wielu naszych klientów. Poza tym z koncernem mamy podpisane wieloletnie umowy – mówi Rafał Karcz, członek zarządu i dyrektor ds. finansowych Grajewa. Nie ujawnia jednak, jaka jest wartość tych umów ani na jaki czas są zawarte.
Strategiczną decyzję o wejściu w ten segment grupa Ikea podjęła już w 2008 roku. Wtedy z grupy Swedwood, odpowiadającej za część produkcyjną koncernu, wydzielono część produkcyjną związaną z płytami wiórowymi i przeniesiono ją do nowo utworzonej firmy Swedspan. Pod koniec 2008 r. firma ta przejęła kontrolę nad litewskim producentem płyt UAB Giriu Bizonas i od tamtego czasu dynamicznie się rozwija. Obecnie grupa Swedspan posiada trzy zakłady produkujące płyty wiórowe (w Szwecji, na Litwie i na Słowacji) o łącznej mocy na poziomie 1,2 – 1,5 mln m sześc. płyt rocznie. Na początku 2010 r. Swedspan złożył portugalskiej firmie Sonae Industries ofertę na zakup zakładu produkcyjnego płyt o rocznej mocy 500 tys. m sześc., we francuskiej miejscowości Lure. Planuje też rozbudowę litewskiego zakładu w Kazlu Rudzie.