Maciej Nowak

Mieczysław Lepecki: Jak wyglądał dzień marszałka Piłsudskiego?

Jak postrzegały Polskę czołowe postacie II RP? Jak wyglądało ich życie codzienne? W 100-lecie odzyskania niepodległości przybliżamy to czytelnikom w formie wywiadów. Pytania wymyśliliśmy, po odpowiedzi sięgnęliśmy do źródeł.

Decyzja o warunkach zabudowy: kontynuacja funkcji i działka sąsiedztwa w najnowszym orzecznictwie

Krytykowana od wielu lat decyzja o warunkach zabudowy wciąż stanowi instrument w planowaniu przestrzennym. Z perspektywy organów gmin oznacza to dalsze problemy związane z interpretacją przepisów, czego wyrazem bywa sprzeczne orzecznictwo.

Kazimiera Iłłakowiczówna: Piłsudski dał mi trzy dni

Jak postrzegały Polskę czołowe postaci II RP? Jak wyglądało ich życie codzienne? W 100-lecie odzyskania niepodległości przybliżamy to czytelnikom w formie wywiadów. Pytania wymyśliliśmy, po odpowiedzi sięgnęliśmy do źródeł.

„Oskarżenie” Remigiusza Mroza. Szybko, chaotycznie, ciekawie

Książki Remigiusza Mroza to swoisty fenomen. Autor pisze je niezwykle szybko i praktycznie góra co dwa miesiące pojawia się jakaś jego nowa propozycja. Jeszcze niedawno mistrzem w pisaniu książek na czas był Sławomir Koper. Dzisiaj palmę pierwszeństwa dzierży w tej dyscyplinie Remigiusz Mróz.

Wycieczka do dawnych czasów

Sformułowanie „perła Podkarpacia” jest już zapewne trochę wyświechtane. Ale gdybyśmy mieli je zastosować do którejś miejscowości regionu, chyba przede wszystkim trzeba byłoby wyróżnić Sanok. Miasteczko to bowiem ma chyba najlepsze cechy całego województwa.

Wycieczka do dawnych czasów

Sformułowanie „perła Podkarpacia" jest już zapewne trochę wyświechtane. Ale gdybyśmy mieli je zastosować do którejś miejscowości regionu, chyba przede wszystkim trzeba byłoby wyróżnić Sanok. Miasteczko to bowiem ma chyba najlepsze cechy całego województwa.

Nowak: Ci, co myślą tylko raz

Walka z „terroryzmem ideowym" może okazać się największym współczesnym wyzwaniem – pisze radca prawny i historyk.

Nowak: Dziedzictwo warcholstwa

Agresywne wypowiedzi zapewniają politykom popularność, ale w dłuższej perspektywie skazują ich na zapomnienie – pisze radca prawny.

Nowak: Praca organiczna zamiast rewolucji

Poprzez samą zmianę konstytucji nie dokona się naprawa państwa. W tym celu potrzebne są mniej spektakularne, ale za to regularne działania – pisze radca prawny.

Maciej Nowak: Chaos z prawem własności

Ustawodawca daje sprzeczne sygnały, jeśli chodzi o wolność dysponowania nieruchomościami. Raz zachęca do swobodnego wycinania drzew, a kiedy indziej praktycznie zabrania obrotu gruntami rolnymi – pisze radca prawny.