Atutem województwa, który sprzyja decyzjom inwestycyjnym jest jego dostępność transportowa. Region ma atrakcyjne położenie w centrum Polski, a na jego terenie krzyżują się międzynarodowe szlaki komunikacyjne: wschód – zachód oraz północ – południe. To m. in sprawia, że grunty przemysłowe w gminach i strefy inwestycyjne cieszą się ostatnio zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Świadczy o tym rosnąca liczba zapytań o możliwości inwestycyjne na terenie województwa, jakie otrzymuje Centrum Obsługi Inwestora przy Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. W jego bazie danych znajdują się obecnie 353 działki przeznaczone pod inwestycje w 63 gminach.
Do najbardziej atrakcyjnych należą tereny w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która została utworzona w 1997 roku. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 916 ha rozproszone w 24 podstrefach na terenie całego województwa. Oferuje inwestorom zarówno tereny niezabudowane pod inwestycje typu “greenfield”, jak i budynki i obiekty do zagospodarowania. Uruchamiając działalność w strefie inwestor ma możliwość skorzystania z pomocy publicznej, umożliwiającej zwrot nawet 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Interesująca dla inwestorów może być także lokalizacja w Centrum Inwestycyjnym w Sulejowie w powiecie piotrkowskim. Jest to ponad 6-hektarowy obszar, który został wyróżniony, jako najlepszy w województwie łódzkim, w tegorocznym konkursie “Grunt na medal” organizowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych wraz z Centrum Obsługi Inwestora z całej Polski. Komisja weryfikująca wskazała na infrastrukturę techniczną (energia elektryczna, gaz, wodociąg, kanalizacja w granicach działki), bardzo dobrą lokalizację, a także przystępną cenę ziemi. Działka stanowi własność gminy i posiada aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. Teren jest przeznaczony pod działalność przemysłową, logistyczną i usługową. Inwestor może rozpocząć inwestycję praktycznie od zaraz. Władze Sulejowa zdecydowały o szybkim przygotowaniu dla inwestorów kolejnych 10 hektarów. Do konkursu, poza ofertą Sulejowa, zgłoszono również 5 innych terenów: ponad 100 ha w Kleszczowie, w Zgierzu (Park Przemysłowy Boruta-Zgierz 6ha), w Ozorkowie – 2,3ha, w Koluszkach —27ha. Tereny te są również uzbrojone w media, dobrze zlokalizowane, a także posiadają atrakcyjną cenę. Przeznaczone są pod logistykę, produkcję i szeroko rozumiane usługi.
95 hektarów z przeznaczeniem pod działalność produkcyjną i usługi znajduje się w strefie inwestycyjnej w gminie Turek. 3,3 ha wolnych terenów w przemysłowej części miasta, przy trasie kolejowej Warszawa-Katowice oferuje Rawa Mazowiecka, Ponad 30 ha działek do zagospodarowania ma Kutno; 1,6 ha działka czeka na chcących rozpocząć działalność w Bełchatowsko-Kleszczowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym; 4,4 ha czeka na inwestorów w Łęczycy oraz 78 ha, w tym 2 ha należące do specjalnej strefy ekonomicznej w Radomsku. Teren jest uzbrojony z przeznaczeniem pod przemysł, usługi i magazyny. Istnieje możliwość wydzielenia działki w dowolnym kształcie i powierzchni. Ponad 17 ha gruntów oferuje Tomaszów Mazowiecki.
Tereny pod przemysł, usługi, magazyny oferuje gmina Brójce. Maksymalna dostępna powierzchnia liczy 55 ha. W Pabianicach czeka uzbrojone 13 ha należące do miasta i osób prywatnych. W planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczono je na tereny inwestycyjne.