– Połowa energii elektrycznej w USA produkowana jest z węgla. Oczekuje się, że światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną podwoi się do roku 2030. Zaspokojenie popytu na energię w USA i na świecie wymaga innowacyjnych rozwiązań oraz stosowania całej gamy źródeł energii, takich jak słońce, wiatr, energia jądrowa, gaz ziemny i węgiel – powiedział Monte Atwell, dyrektor generalny ds. technologii IGCC w GE Energy.

W ramach kontraktu z Duke Energy, GE Energy dostarczy urządzenia do gazyfikacji, ale też bierze udział w uruchomieniu elektrowni z systemem IGCC (zaplanowane na 2012 r.), której moc zainstalowana wyniesie ok. 630 MW.

W elektrowni pracującej w technologii IGCC węgiel jest podgrzewany do wysokiej temperatury aż do uzyskania gazu syntetycznego, który podlega obróbce w celu usunięcia zanieczyszczeń, po czym jest spalany w specjalnie zaprojektowanej turbinie gazowej w celu wytworzenia energii elektrycznej.

–kbac