W tym roku ta największa w Polsce grupa ubezpieczeniowa może zarobić 4 mld zł. Taką prognozę dał w sierpniu tego roku Andrzej Klesyk, szef PZU. Jego przewidywania mogą się spełnić.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku grupa zyskała na czysto 1,72 mld zł, w drugim kwartale 670 mln zł, a w trzecim 840 mln zł. Dane te zgodne są z informacjami „Parkietu” z zeszłego tygodnia. Do rekordowych 4 mld zł brakuje 770 mln zł. – Wynik grupy PZU w dużej mierze uzależniony jest od wyniku z działalności lokacyjnej – mówi Tomasz Bursa, analityk Ipopeme Securities.

Dochody z lokat grupy za okres styczeń – wrzesień 2009 roku były o 1,8 mld złotych wyższe niż przed rokiem, co wynika z dużo lepszych rezultatów inwestycyjnych PZU i PZU Życie.

– To, co niepokoi, to spadek składki przypisanej brutto (czyli przychodów z podstawowej działalności ubezpieczeniowej) – mówi Tomasz Bursa. Przez trzy kwartały dwie spółki ubezpieczeniowe zebrały łącznie 13,6 mld zł składek brutto. W tym samym czasie roku ubiegłego była to kwota blisko 17,3 mld zł.

Drastycznie, bo o prawie 3,5 mld zł, zmniejszyła się składka w PZU Życie. Towarzystwo tłumaczy, że ograniczyła sprzedaż bankowych ubezpieczeń inwestycyjnych w porównaniu z rekordowymi wynikami osiągniętymi w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadek składki przypisanej brutto w PZU jest zdecydowanie mniejszy: z 6,55 mld zł na koniec września 2008 r. do 6,35 mld zł na koniec trzeciego kwartału tego roku.

Główna przyczyna takiego stanu rzeczy to niższy przypis z ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli ze zmniejszenia liczby importowanych samochodów osobowych, spadku sprzedaży nowych aut oraz trudności w uzyskaniu kredytów lub leasingu na kupowane samochody.

Zmniejszyła się składka w PZU i PZU Życie, ale za to wzrosły wypłaty odszkodowań i świadczeń. Z 8,2 mld zł na koniec trzeciego kwartału minionego roku do 11,5 mld zł w tym roku, głównie za sprawą wyższych świadczeń z PZU Życie.

[ramka][srodtytul]Historyczna dywidenda[/srodtytul]

Jutro PZU wypłaci największą w historii polskiej gospodarki dywidendę. Łącznie do akcjonariuszy ma trafić ponad 12,7 mld zł zysków z ostatnich lat tej największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. PZU ma wkrótce stać się spółką giełdową. To efekt zakończonych negocjacji z holenderskim Eureko, mniejszościowym akcjonariuszem firmy. Giełdowy debiutu PZU planowany jest na połowę 2010 roku.[/ramka]

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ