Delegaci będą dyskutować na temat liberalizacji rynku w państwach UE. Do stolicy Małopolski krakowska firma zaprosiła reprezentantów Czech, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, także Polski, Szwecji, Słowacji oraz Wielkiej Brytanii. Niezależni operatorzy chcą wymienić się doświadczeniami w zakresie działań podejmowanych na częściowo zliberalizowanych rynkach w swoich krajach.
Głównym założeniem spotkania jest jednak dyskusja nad ideą powołania międzynarodowego stowarzyszenia niezależnych firm pocztowych, które reprezentowałoby interesy skupionych w nim przedsiębiorstw. Stowarzyszenie miałoby przede wszystkim wspierać – we współpracy z Komisją Europejską i krajowymi regulatorami rynku – działalność prywatnych operatorów oraz promować zasady wolnego rynku w poszczególnych krajach Unii. Ponadto, delegaci ustalą wspólne stanowisko dotyczące sytuacji niezależnych firm w odniesieniu do uprzywilejowanej pozycji operatorów publicznych.
- InPost chętnie angażuje się w wydarzenia branżowe, a uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach dodatkowo umożliwia nam obserwację trendów na światowych rynkach pocztowych - uzasadnia pomysł spotkania Rafał Brzoska, prezes zarządu InPost. Dodaje, że w gronie prywatnych operatorów od dawna pojawiały się głosy, by stworzyć międzynarodową instytucję, która byłaby platformą komunikacji oraz forum wymiany doświadczeń. - Spotkanie w Krakowie będzie do tego doskonałą okazją. To projekt, który ma szansę przyczynić się do wielu pozytywnych zmian w tym sektorze – stwierdził Rafał Brzoska.
Liberalizacja sektora usług pocztowych w Unii Europejskiej jest coraz bardziej zaawansowana. Już w latach 90 tych doszło do demopolizacji rynku m.in. w Szwecji i Finlandii, choć w tym ostatnim kraju mówi się o "liberalizacji na papierze", bo brakuje konkurencji dla narodowego operatora firmy Itella. W Wielkiej Brytanii, mimo demonopolizacji w 2006 r., Royal Mail dostarcza wciąż 99 proc. listów, choć ma aż 41 konkurentów w postaci alternatywnych operatorów.
Także w Holandii i Estonii, które też już otworzyły swoje rynki, dominującą rolę wciąż odgrywają operatorzy narodowi. Zgodnie z trzecią dyrektywą pocztową Parlamentu Europejskiego, pełna liberalizacja rynku pocztowego ma nastąpić w 2011 roku, a w niektórych państwach Unii, w tym w Polsce, dopiero w 2013 roku. Ale 1 stycznia 2013 r. będzie data ostateczną. Na straży prawidłowego wdrażania procesów liberalizacyjnych i przestrzegania dyrektyw pocztowych, opartych na regułach jednolitych dla wszystkich państw stoją Komisja Europejska oraz Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Unii Europejskiej.