Potencjalni nabywcy najcenniejszej ze spółek Polskiego Holdingu Farmaceutycznego zyskali dodatkowy czas do 8 czerwca na poprawienie złożonych w maju ofert wiążących na jej zakup. Od tego terminu minął już przeszło tydzień, a holding prowadzący prywatyzację nie poinformował oficjalnie, czy dokumenty wpłynęły i czego można się spodziewać dalej. Przewodniczący „Solidarności” Mirosław Miara, zasiadający w radzie nadzorczej PHF z ramienia załogi, napisał w związkowym blogu, że „na jego nos” żaden z inwestorów nie jest w stanie zapłacić tyle, ile spółka jest warta. I sugeruje, że być może zamiast dalszych rozmów z Adamedem i Polpharmą, pracownicy doczekają się informacji o nowej koncepcji sprzedaży spółki.

– Obaj potencjalni inwestorzy złożyli poprawione oferty – zapewnia w rozmowie z „Rz” prezes holdingu Artur Woźniak. – Nie informowaliśmy na razie o tym, bo ciągle zajmujemy się oceną tych dokumentów. Efektami podzielimy się na początku przyszłego tygodnia – dodaje.

Czy możliwe, że oferty zawierają ceny nieakceptowalne dla właściciela i w związku z tym można spodziewać się zmiany koncepcji prywatyzacji? – Na obecnym etapie nic na to nie wskazuje. Podobna sytuacja była w Polfie Pabianice po złożeniu wiążących ofert – mówi prezes Woźniak.

Nieoficjalnie wiadomo, że Polfa Pabianice została sprzedana za ponad 300 mln zł. Kwoty transakcji wciąż nie ujawniono, bo nabywca spółki – Adamed – ubiega się o zakup drugiej Polfy. W branży trwają jednak spekulacje, że za większą, ,bardziej dochodową i posiadającą grunty w centrum stolicy Polfę Warszawa należący do Skarbu Państwa holding może oczekiwać więc co najmniej drugie tyle.

Z kolei do końca miesiąca rada nadzorcza trzeciej spośród przeznaczonych do prywatyzacji spółek holdingu Polfy Tarchomin zadecyduje, w jakim trybie wybrać następcę odwołanego dwa tygodnie temu prezesa Stanisława Jakubowskiego. Na razie jego obowiązki przejęła Mirosława Dawidziuk, dyrektor Departamentu Prywatyzacji i Nadzoru Właścicielskiego w PHF, i wiadomo, że jest to nominacja tymczasowa – Dawidziuk zajmuje się teraz głównie przygotowaniami do sprzedaży Polfy Warszawa.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorkib.chomatowska@rp.pl