Oba koncerny ogłosiły wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji polskiej firmy. Holendrzy, zrobili to pod koniec maja. Oferują po 11,75 zł za akcję, co oznacza, że wyceniają całą firmę na 139 zł. Zapisy są przyjmowane od 21 czerwca do 20 lipca.

Inwestor z Wysp, który wezwał do sprzedaży walorów Tety w środę (zapisy będą przyjmowane od 13 lipca do 11 sierpnia), płaci po 12,75 zł za każdą akcję, czyli 150 mln zł za całą firmę. Na giełdzie papiery wrocławskiej spółki kosztowały wczoraj 12,6 zł.

Jerzy Krawczyk, prezes Tety, nie jest zaskoczony zainteresowaniem, którym cieszy się jego spółka. – Od jakiegoś czasu spotykaliśmy się z inwestorami branżowymi, którzy chcieli poznać firmę. Podobało się im, że Teta szybko rośnie, ma mocną pozycję rynkową i wypracowuje stabilne i solidne zyski. Kwestią czasu było, który z nich wykona pierwszy ruch – mówi. Nie chce, co zrozumiałe, opowiadać się za żadnym z inwestorów.

Dla Unit4 Teta ma być wehikułem do ekspansji w Polsce i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Teta ma spółkę na Węgrzech). Sage Group jest już od pięciu lat obecna w Polsce jako Sage Symfonia. Podmiot jest jednym z większych graczy na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. – Teta bardzo dobrze uzupełniłaby naszą dotychczasową działalność na rynku polskim – mówi Paul Walker, prezes Sage Group.

Nie ukrywa, że brytyjski koncern będzie chciał docelowo wycofać polską spółkę z giełdy. Podobne plany ma również holenderski Unit4.