[srodtytul]Więcej ładunków[/srodtytul]

Teleroute podaje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku liczba ładunków do Polski na giełdzie Teleroute wzrosła o

137 proc. w porównaniu z kryzysowym I kwartałem 2009. Liczba ładunków z Polski do innych krajów europejskich zwiększyła się w I kwartale br. o prawie 60 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej. Całkowita liczba ładunków do Polski giełdy Teleroute w I kwartale 2010 r. była o 40 proc. wyższa niż w poprzednim. Największy wzrost w tym okresie odnotowano w przewozach z krajów Beneluksu (Belgii, Holandii i Luksemburga) – o ponad 130 proc. Natomiast wzrost rok do roku, czyli względem I kw. 2009 roku, był ponaddwukrotny.

[srodtytul]Wzrost liczby umów najmu[/srodtytul]

Od 1 stycznia do 31 marca ProLogis podpisał w Polsce umowy najmu na ponad 173 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi ponad 200-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. ProLogis utrzymał pozycję lidera rynku powierzchni magazynowych w Polsce zarówno pod względem podaży

(35 proc. rynku), jak i liczby oraz wielkości podpisanych umów

(47 proc. wszystkich podpisanych umów najmu).

[srodtytul]Nowy spedytor[/srodtytul]

W połowie roku otworzy biuro w Ożarowie Mazowieckim Fine Logistics sp. z o.o.. Spółka, w której większościowy kapitał ma inwestor cypryjski Nedmonia Ltd, będzie się specjalizować początkowo w logistyce sprzętu RTV, w drobnicy i całopojazdówce międzynarodowej. Przewozy krajowe wykona Rohlig. Prezes i założyciel Fine Logistics Dariusz Wakuła planuje otwarcie biur we Wrocławiu i do połowy sierpnia w Katowicach. Do końca roku spedytor ma mieć pięć oddziałów. Obecnie Fine Logistics zatrudnia 11 osób.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

[srodtytul]Apreo z telewizorami[/srodtytul]

Apreo Logistics podpisał umowę w zakresie logistyki magazynowej z TPV Displays Polska – światowym liderem w produkcji telewizorów i monitorów LCD. Fabryka ekranów w Biskupicach Podgórnych będzie obsługiwana przez magazyn Apreo w Nowej Wsi Wrocławskiej. Stan magazynu w zależności od pory roku będzie się zmieniał od 2 tys. do 6 tys. palet. Przewidziana jest wspólna organizacja działu bieżącej kontroli jakości i utworzenie kilku stanowisk pracy w magazynie dla pracowników klienta.

[ssrodtytul]Kolejne dwie linie Schenkera do Niemiec[/srodtytul]

Schenker w kwietniu uruchomił linie łączące terminal w Tarnowie Podgórnym koło Poznania z terminalami w Berlinie i Hanowerze. W stolicy Niemiec obsługiwane są przesyłki, które trafiają w rejony północno-wschodnie kraju. Hanower stanowi hub dla północno-zachodniej części Niemiec. DB Schenker oferuje w eksporcie do Niemiec pięć linii drobnicowych wyjeżdżających pięć dni w tygodniu. Codziennie wykonywane są przewozy z terenu całej Polski przez Tarnowo Podgórne do Friedewaldu i Norymbergi oraz przez Wrocław do Drezna. Operator logistyczny realizuje także 20 regularnych linii w imporcie.

[srodtytul]Drobnica DHL GF z Chin[/srodtytul]

DHL Global Forwarding uruchomił bezpośredni serwis typu Direct Box łączący port Ningbo w Chinach z Polską. Skorzystają z niego importerzy z Chin, którzy mają trudności z wypełnieniem towarem całego kontenera i przez to zmuszeni są czekać na jego zapełnienie towarem innych firm. Korzystając z Direct Box, mają pewność wysyłki swojego towaru według ustalonego tygodniowego harmonogramu wysyłek niezależnie od tego, czy kontenery zostały w całości zapełnione czy też nie.

[srodtytul]Wyróżnienie dla HWL Polska[/srodtytul]

Firma Hellmann Worldwide Logistics Polska zdobyła wyróżnienie w konkursie Polskiej Izby Spedycji i Logistyki „Spedytor roku 2009”, którego wyniki zostały ogłoszone podczas obrad XI Kongresu Spedytorów w Gdańsku. HWL zdobył wyróżnienie w kategorii firm zatrudniających powyżej 50 osób.

[srodtytul]FM Logistic dla Danone[/srodtytul]

FM Logistic podjął się dystrybucji produktów Danone w zachodniej Polsce. Towar trafia do cross-docków, skąd mniejszymi pojazdami dociera do klientów zlokalizowanych w poszczególnych regionach kraju. Firma zatrudnia w Polsce 3 tys. osób, ma 500 tys. miejsc paletowych, 450 tys. mkw. powierzchni magazynowej i 2200 pojazdów.

[srodtytul]Dachser optymistycznie o 2010 roku[/srodtytul]

Dachser mimo strat odnotowanych w 2009 roku z optymizmem patrzy na 2010 r. Skonsolidowany obrót netto zmniejszył się w 2009 r. o ponad 9 proc., do 3,24 mld euro. Bernard Simon, stojący na czele zarządu Dachser GmbH, utrzymuje, że firma zmierza w dobrym kierunku. W 2009 roku dostarczyła 41,8 mln przesyłek o wadze całkowitej 29,4 mln ton (wzrost o 1 proc.). —rp

[srodtytul]GEFCO szuka dofinansowania na transport do Rosji[/srodtytul]

GEFCO 18 maja 2010 roku złożyło wniosek o przyznanie grantu z europejskiego programu „Marco Polo” dla połączenia kolejowego między Vesoul we Francji i Kaługą w Rosji. Połączenie skróci czas tranzytu z ośmiu do pięciu dni. Jeden transport kolejowy zrealizuje dostawę, do której potrzeba 44 ciężarówek. Połączenie kolejowe pomiędzy Vesoul i Kaługą doprowadzi do wycofania z dróg około 704 ciężarówek będących do tej pory w ciągłym ruchu między Francją a Rosją.

[srodtytul]Fiege dla Reckitt Benckiser[/srodtytul]

Reckitt Benckiser, producent detergentów i środków czystości, przedłużył kontrakt z Fiege. Współpraca pomiędzy obiema firmami trwa już od 2001 roku i dotyczy pełnego zakresu usług logistycznych w Centrum Dystrybucji w Nowym Dworze Mazowieckim.

[srodtytul]PCC Intermodal w Kutnie[/srodtytul]

PCC Intermodal do końca roku wybuduje w Kutnie terminal o powierzchni 80 tys. mkw. Obiekt będzie miał cztery tory po 650 m długości, dwie suwnice bramowe typu RMG, reachstakery przeładunkowe, place składowe o pojemności 4 tys. TEU, w tym 76 stanowisk z zasilaniem elektrycznym, w pełni wyposażony warsztat do naprawy kontenerów, drogi manewrowe, dojazdowe oraz parkingi. Roczne możliwości przeładunkowe terminalu to 100 tys. TEU.

[srodtytul]Panattoni wynajął Park Wrocław i Poznań[/srodtytul]

Nowymi najemcami Park Wrocław II są: Kolporter Service, ABRA oraz Apreo Logistics. Firmy łącznie wynajęły 5 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W Park Poznań I Compania de Distribution Integral Logista Polska zwiększyła powierzchnię najmu o 5400 mkw. Oba centra magazynowe zostały wynajęte w całości.

[srodtytul]Sprostowanie [/srodtytul]

Wzrost obrotów DPD w 2009 r.

Liczba paczek w 2009 r. wzrosła ogółem o 13,5 proc., do 28,9 mln, w tym paczek krajowych o 16,3 proc., do 27,1 mln. Liczba paczek dostarczonych w segmencie B2B wyniosła 22 mln (+12,7 proc.), a w segmencie B2C 6 mln (+30,4 proc.). Liczba paczek za pobraniem wyniosła 3,4 mln (wzrost o 40,7 proc.). W 2010 r. DPD Polska zainwestuje 19,5 mln zł, połowę w nowe obiekty. —rp