Najbliższa dekada będzie stała pod znakiem drogiej żywności – uważają zgodnie Bank Światowy i FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa). Według ich prognoz w najbliższych latach ceny zbóż w zależności od regionu świata pójdą w górę o 15 – 40 proc., oleje o ponad 40 proc., a nabiał o 15 – 45 proc., z czego najszybciej podrożeje masło.
O tym, jak dalece rynek żywności ma charakter globalny, świadczy fakt, że obecnie jej ceny także w Polsce windują powodzie w Australii i Brazylii. Trzy lata wcześniej do niespotykanego w historii wzrostu cen produktów rolnych doprowadziła katastrofalna susza w Australii. Żywnościową inflację zatrzymał kryzys gospodarczy. Ale eksperci uważają, że to chwilowy oddech.
Globalne rynki żywności przeżywają obecnie druga falę dynamicznego wzrostu cen. Na przykład ostatnie zwyżki pszenicy wywołają kolejne podwyżki cen pieczywa, również w Polsce. W górę ruszą również ceny mięsa, które dotychczas były stabilne – ocenia Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego.
Europejczyków powinny ucieszyć
prognozy, które przewidują potanienie wieprzowiny. Jest ona – według danych Komisji Europejskiej – ulubionym rodzajem mięsa na naszym kontynencie i stanowi ponad połowę jego spożycia. W najbliższej dekadzie zdrożeje natomiast wołowina, a najszybciej – o około 15 proc. – drób.