Bruksela wyraziła zaniepokojenie niektórymi przepisami w Rosji, które mogą nadal ten dostęp utrudniać: np. zakaz importu żywca.
Komisja Europejska wyliczyła, że obniżenie stawek celnych w Rosji to dla unijnych eksporterów oszczędności rzędu 2,5 mld euro rocznie, a zredukowane stawki celne spowodują wzrost unijnego eksportu do tego kraju o 3,9 mld euro rocznie.
"Cła importowe dla towarów spadną z obecnego średniego poziomu 10 proc. do 7,8 proc. W niektórych ważnych sektorach, jak np. w motoryzacyjnym, cło spadnie znacznie: z 30 do 25 proc. teraz i do 15 proc. po 7 latach od akcesji" - podkreśliła KE.
KE ma też nadzieję, że przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zwiększy transparentność i monitoring polityki gospodarczej trzeciego największego partnera handlowego UE. Taka zmiana ma poprawić "przewidywalność warunków biznesowych" dla inwestorów z Europy.
Stanie się tak jednak tylko, jeśli Rosja będzie przestrzegać zasad WTO. "Ufam, że Rosja spełni międzynarodowe standardy handlowe, do których się zobowiązała" - wyraził nadzieję komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht. Podkreślił, że członkostwo w WTO to też duże korzyści dla Rosji. "Pobudzi ono inwestycje i handel, przyspieszy modernizację rosyjskiej gospodarki" - wymienił.