PGE Gubin intensyfikuje starania o koncesję na wydobycie węgla brunatnego w okolicach gmin Gubin i Brody. Zmienia się podejście mieszkańców do planu budowy odkrywkowej kopalni oraz elektrowni o mocy 3 tys. MW. „Rz" szacuje, że budowa kombinatu mogłaby kosztować ok. 25 mld zł.
– Priorytetami na 2013 r. będą działania na rzecz wprowadzenia studiów uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego w gminach Brody i Gubin oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w gminie Brody, uwzględniających inwestycję. Będziemy kontynuować kampanię informacyjną wśród lokalnej społeczności – mówi „Rz" Małgorzata Kozieł, rzeczniczka PGE.
Zmienili zdanie
W Polsce, gdy mówi się o planach budowy nowej kopalni, czy odkrywkowej, czy głębinowej, niemal pewne jest społeczne „nie". Nie inaczej było w gminach Gubin i Brody – tam kilka lat temu w referendum większość mieszkańców nie zgodziła się, by w ich sąsiedztwie powstał kombinat górniczo-energetyczny, konieczny z punktu widzenia polskiej energetyki.
Za mniej więcej 30 lat złoża węgla brunatnego, z którego produkujemy ok. 33 proc. energii elektrycznej, po prostu się skończą.
– Zmiana podejścia do inwestycji wymuszona jest sytuacją ekonomiczną naszych gmin – mówi „Rz" Adam Jaszewski, prezes stowarzyszenia „Zmieńmy razem gminę Brody".