Niemal 7,6 mln litrów wódki wysłaliśmy do Ameryki od stycznia do września 2012 roku – podaje Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZPPPS). Rok wcześniej było to prawie 6,6 mln l.

Liderem pozostaje Szwecja, która mimo spadku, wyeksportowała za ocean ponad 27 mln litrów wódki. Kolejne miejsca przed nami zajmują Francja i Holandia. Według ZPPPS pozycji Polski może w przyszłym roku zagrozić wódka pochodząca z Łotwy, która od kilku lat dynamicznie zdobywa rynek amerykański. W ciągu trzech kwartałów 2012 roku jej eksport do USA zwiększył się o ponad 30 proc., do ok. 7,5 mln l.

- Rynek Stanów Zjednoczonych jest dla polskich producentów bardzo ważny, ze względu na jego potencjał oraz wysoką marżę. Rok 2012 może przynieść lekkie spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu krajowych napojów spirytusowych, ale na rynku amerykańskim trend wzrostowy powinien się utrzymać. Dobre wyniki cieszą szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę niską rentowność krajowych producentów zmuszającą do ograniczania wydatków na promocję za granicą – mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. - Spośród wszystkich wyrobów alkoholowych nasza wódka ma na międzynarodowych rynkach najmocniejszą pozycję – dodaje.

ZPPPS zwraca uwagę, że za szybko rosnącym ilościowo importem polskiej wódki, nie idzie większa wartość importu naszego trunku w USA. Amerykanie kupują coraz więcej polskich wódek z kategorii premium i super premium, a więc droższych i gwarantujących najwyższą jakość. Jednak częściej w tym wypadku wybierają znane marki francuskie.

Stany Zjednoczone są jednym  z kluczowych rynków wódki Belvedere, produkowanej przez koncern LVMH w Polmosie Żyrardów. To właśnie tam w latach 90. XX wieku zaczęła się zagraniczna ekspansja marki.

- Belvedere Vodka odnotowała w 2012 r.  mocny, dwucyfrowy wzrost sprzedaży. W 2013 r. spodziewamy się utrzymania tej dynamiki - mówi Marcin Chyliński z Moët Hennessy Polska.

USA zdobywa także wódka Sobieski należący do grupy Belvedere. W ciągu trzech kwartałów 2012 r. jej sprzedaż urosła tam o 24 proc.  Marka ta może wkrótce zmienić właściciela. Belvedere próbuje sprzedać część aktywów, aby spłacić sięgające w sumie 550 mln euro długi.

Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/Fapa) podaje, że w I półroczu 2012 r. łączna sprzedaż zagraniczna wódki urosła o ponad 8 proc. Jej wartość wyniosła w tym czasie 65,8 mln euro.

Stany Zjednoczone są w czołówce rynków eksportowych naszego sztandarowego alkoholu. Pierwsze miejsce należy jednak do Francji. W pierwszej piątce są także Węgry, Niemcy i Włochy.

Stock Polska, lider polskiego rynku wódki do USA sprzedaje markę Orzeł. Ale jej kluczową wódką eksportową jest 1906. Sprzedaje ją do ponad 20 krajów świata.

- Główni odbiorcy to: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Holandia, Niemcy, Tajwan, Katar, Liban, Chiny, Litwa, Bahrajn, Emiraty Arabskie i Irak – mówi Karolina Wróblewska, brand manager Stock Polska.

W 2012 eksport stanowił 5,5 proc. łącznej sprzedaży 1906.

USA jest też jednym z rynków eksportowych  Żubrówki i Soplicy, należących do CEDC, drugiego gracza branży. Jednak bardziej kluczowe są dla nich Wielka Brytania, Francja i Japonia.

- Potencjał wzrostowy widzimy m.in. w Kanadzie i na  Ukrainie – mówi Anna Załuska, rzecznik prasowy CEDC.