Najlepsza z nich, Asseco zajęła 627 miejsce z nakładami w wysokości 16,1 mln euro. Nieco niżej jest Bank Ochrony Środowiska (659 miejsce), który na badania i rozwój przeznaczył w ubiegłym roku 14,8 mln euro. Netia trafiła na pozycję 879 dzięki inwestycjom na poziomie 7,4 mln euro. Zwycięzca rankingu - niemiecki Volkswagen wydał na taką działalność 9,5 mld euro. To oznacza, że najlepsza europejska firma wydaje na badania i rozwój 60 razy więcej niż najlepsza polska firma.
Z prognoz dyrektorów finansowych wynika, że 68 proc. firm w najbliższym roku nie planuje zwiększenia swoich wydatków na badania i rozwój. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, szansą na poprawę pozycji polskich firm w rankingu mogą być zatem fundusze unijne przewidziane w nowej perspektywie budżetowej.
Z prognoz dyrektorów finansowych wynika, że 68 proc. firm w najbliższym roku nie planuje zwiększenia swoich wydatków na badania i rozwój. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte, szansą na poprawę pozycji polskich firm w rankingu mogą być zatem fundusze unijne przewidziane w nowej perspektywie budżetowej. Podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw jest jednym z priorytetów nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Na innowacyjność przedsiębiorstw w Polsce ma być przeznaczone 12,5 mld euro, poprzez krajowe i regionalne programy operacyjne.
- Mamy sporo pracy, po pierwsze z rzetelnym raportowaniem wydatków powiązanych z realizacją prac badawczo–rozwojowych, po drugie ze zwiększeniem skali tych inwestycji - twierdzi lider działu R&D and Government Incentives Deloitte w Europie Środkowej, Magdalena Burnat-Mikosz.
Z najnowszego, cyklicznego badania „Deloitte CE CFO Survey" (polskiej edycji), którego pełne wyniki opublikowane zostaną w styczniu 2014 roku wiemy, że zaledwie 22 proc. polskich dużych firm zamierza zwiększyć w ciągu najbliższego roku nakłady na badania i rozwój. Aż 68 proc. utrzyma je na dotychczasowym poziomie, a jedynie 8 proc. badanych przewiduje, że w ich firmie te nakłady spadną.