Wszystko dzięki otwarciu nowego wiaduktu drogowego w Rogowie w województwie łódzkim. Bezkolizyjne skrzyżowanie wybudowane na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych przyspieszy także ruch drogowy: będzie można szybciej przejechać pomiędzy Łodzią a Rawą Mazowiecką i Skierniewicami. To najkrótsze połączenie drogowe. I wyjątkowo ruchliwe: codziennie tą trasą przejeżdża kilkanaście tysięcy samochodów. Tymczasem w ciągu godziny przejeżdżają tamtędy nawet 4 pociągi pasażerskie.

48-metrowy wiadukt w Rogowie z dwoma chodnikami dla pieszych powstał w ramach realizowanej przez PKP PLK modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Łodzi. Przez Rogów prowadzi linia kolejowa nr 1 o największym natężeniu ruchu w Polsce. Dziennie kursuje tędy kilkadziesiąt pociągów pasażerskich. W miejscowości szlak kolejowy krzyżuje się z drogą krajową nr 72, a w związku z tym kierowcy wielokrotnie w ciągu dnia zatrzymywali się przed zamkniętymi szlabanami.

Korki zniknęły 11 grudnia. Bezkolizyjne skrzyżowanie zdecydowanie polepsza przepustowość w ruchu oraz podwyższa poziom bezpieczeństwa. Rogowski wiadukt jest częścią projektu, który obejmuje, m.in. utworzenie Lokalnego Centrum Sterowania w Skierniewicach, modernizację ok. 50 km torów, kilku przejazdów kolejowych, budowę dodatkowego peronu w Skierniewicach oraz przejść dla zwierząt.

Prace konstrukcyjne przy wiadukcie rozpoczęto na przełomie lutego i marca obecnego roku. Roboty prowadzono w ciągu dnia i podczas nocnych przerw w ruchu pociągów. Do budowy wykorzystano stutonową maszynę wiertniczą, tzw. palownicę. Jej maszt roboczy ma wysokość 28 metrów, natomiast wiertło ma długość 4 metrów i średnicę 1 metra.

Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.