O przygotowywanej nowelizacji ustawy o terminalu LNG, poinformowało ministerstwo energetyki Litwy. Zmiany pozwolą Litwinom na eksport gazu, zakupionego do terminalu od norweskiego Statoil.

- W najbliższym tygodniu projekt zmian trafi na posiedzenie rady ministrów. Chcemy umożliwić sprzedaż części LNG z terminalu do innych krajów - tłumaczył Mantas Dunauskas doradcę ministra dla agencji BNS.

Jarosław Niewierowicz były minister energetyki, który doprowadził do powstania (w ekspresowym tempie 1,5 roku) litewskiego terminalu dobrze ocenia to posunięcie. Zwraca jednak uwagę, że nie wolno zapominać o zapewnieniu pracy samemu terminalowi, który musi na siebie zarabiać.

Współpracownik uniwersytetu w Harwardzie prof. Andreas Gotey uważa, sukces odsprzedaży będzie zależał od ceny gazu.

- Rynek pracuje tylko wtedy, gdy jest infrastruktura. Dlatego bardzo ważne jest połączenie rurociągami między republikami nadbałtyckimi a także między Finlandią a Polską. A także usunięcie wszelkich barier do reeksportu gazu w krajach sąsiednich. Tego właśnie brakowało w przeszłości - podkreśla ekspert. I zwrócił uwagę, że Gazprom chce walczyć o rynek tańszym gazem rurociągowym.

Niewierowicz podkreśla, że odsprzedawanie kupowanego od Norwegów gazu będzie korzystne dla litewskiego Litgasu. Teraz ma on nadmiar paliwa do dyspozycji. - Firma kupująca będzie kupować tam gaz taniej i wtedy, kiedy tego potrzebuje. Trzeba też jednak zapewnić wykorzystanie mocy terminalu, by nie stał pusty i byśmy nie płacili za niewykorzystaną infrastrukturę a Klaipedos Nafta (operator terminalu-red) także zarabiał - mówił Niewierowicz.

Litwa powinna sprzedawać gaz Łowie i Estonii, by pomóc tym krajom zmniejszyć zależność od Rosji. Litwa od początku zależna była w 100 proc. od gazu z Rosji. Rocznie kupowała ok. 3 mld m3. Teraz jest to ok. 2 mld m3.