Popyt na tworzywa sztuczne w Polsce w 2014 r. wyniósł 3,1 mln ton i tym samym był o ponad 7,1 proc. wyższy niż rok wcześniej - informuje stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope. Co więcej zużywamy już około 6,5 proc. wszystkich tworzyw dostarczanych na rynek Unii Europejskiej. To powoduje, że w tym segmencie zajmujemy we wspólnocie szóstą pozycję, po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym roku Polska zanotowała również wzrost przetwórstwa tworzyw sztucznych. Zwyżka wyniosła 4,6 proc. i była znacznie wyższa niż średnia europejska (około 2 proc.) i światowa (3,8 proc.).

PlasticsEurope zauważa, że długoterminowe analizy pokazują stabilny wzrost branży w Polsce, co widać zwłaszcza na przykładzie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy. W ostatnich 15 latach produkcja wzrosła w tej branży aż trzykrotnie.

- Polski przemysł tworzyw sztucznych od kilkunastu lat odnotowuje systematyczny wzrost. Jednym z motorów jest tu rozwój branż powiązanych, szczególnie sektora produkcji opakowań, produkcji urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji - twierdzi Kazimierz Borkowski, dyrektor zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska. Dodaje, że krajowa produkcja nie zaspokaja popytu, a ujemny bilans handlu zagranicznego pogłębia się.

Jego zdaniem importujemy zarówno surowce do przetwórstwa, jak i wyroby z tworzyw sztucznych, a łączny deficyt handlu zagranicznego wynosi obecnie ponad 3,6 mld euro. - Głównym partnerem handlowym Polski w wymianie wewnątrzunijnej - export, import, tworzywa w formach podstawowych oraz w wyrobach - są od wielu lat Niemcy. Z krajów poza UE nasze największe rynki eksportowe to Rosja - w zakresie tworzyw w formach podstawowych i Ukraina - w zakresie wyrobów - twierdzi Borkowski.

W ubiegłym roku w polskiej branży tworzyw sztucznych działało około 7,68 tys. firm, zatrudniających łącznie ponad 143 tys. pracowników. Ubiegłoroczne obroty tych przedsiębiorstw sięgnęły 15,6 mld euro. Na warszawskiej giełdzie branżę tworzyw reprezentują m.in. Ergis, Erg, Radpol, Suwary i Plast-Box.