Tną rating wydany Bogdance

EuroRating obniżył poziom ratingu kredytowego wydanego Lubelskiemu Węglowi Bogdanka do „BBB-„ z „BBB". Jednocześnie agencja utrzymała negatywną perspektywę ratingu.

Publikacja: 31.08.2015 13:45

Tną rating wydany Bogdance

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski

Do głównych czynników, które przyczyniły się do obniżenia oceny wiarygodności kredytowej Bogdanki agencja zalicza utrzymywanie się bardzo trudnej sytuacji na rynku węgla energetycznego w Polsce, a także wypowiedzenie długoterminowej umowy na dostawy węgla przez największego odbiorcę górniczej spółki – poznański koncern energetyczny Enea.

Agencja zaznacza też, że na koniunkturę w branży na rynku krajowym, oprócz spadków cen węgla na rynkach światowych, bardzo negatywnie oddziałują działania państwowej Kompanii Węglowej, która w oczekiwaniu na otrzymanie rządowych dotacji, starając się utrzymać bieżącą płynność finansową, wyprzedaje zapasy węgla po bardzo niskich cenach, nie zmniejszając jednocześnie poziomu wydobycia. - Skutkuje to utrzymywaniem się nadpodaży węgla energetycznego na rynku krajowym oraz spadkiem cen do bardzo niskich poziomów. W efekcie LW Bogdanka traci dotychczasowych odbiorców węgla i musi ograniczać poziom wydobycia – tłumaczą analitycy EuroRating.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP