Krakowskie centrum ma obsługiwać europejskie spółki grupy i stanie się największym z sześciu tego typu ośrodków należących do koncernu. Według informacji wicepremiera Mateusza Morawieckiego dla PAP inwestycja otrzyma wsparcie państwa dla przedsięwzięć o dużym znaczeniu dla gospodarki w postaci grantu na zatrudnienie w wysokości 4,9 mln zł.
Przewiduje się, że 95 proc. osób, które mają pracować w centrum, będzie mieć wyższe wykształcenie. Szwajcarzy mieli także zadeklarować współpracę z krakowskimi uczelniami – Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo-Hutniczą.
ABB jest obecne w Polsce od 25 lat. Zatrudnia ponad 4 tys. pracowników w zakładach branży energetycznej i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Rocznie firma inwestuje około 110 milionów złotych. Cała globalna Grupa ABB ma swoje filie w blisko 100 krajach, gdzie zatrudnia ok. 135 tys. osób. Jej roczne przychody przekraczają 35 miliardów dolarów.
To kolejne centrum usług, które powstaje w Krakowie. Według globalnego rankingu Tholons „TOP 100 Outsourcing Destinations" Kraków w 2016 roku już trzeci rok z rzędu znalazł się na dziewiątej pozycji wśród najlepszych na świecie miast dla outsourcingu. To zarazem najwyższa pozycja ze wszystkich miast z Europy. Na liście znalazły się także Warszawa (25. miejsce) oraz Wrocław (58. miejsce). Obecnie cały sektor nowoczesnych usług dla biznesu zatrudnia w Polsce ponad 220 tys. osób, a przeszło 850 centrów zlokalizowanych jest w ponad 20 miastach. – Zakładając, że obecne tempo wzrostu nie zostanie zakłócone przez żadne drastyczne zmiany makroekonomiczne, jest potencjał, by w sektorze usług nowoczesnych w Polsce do końca 2017 roku pracowało już ćwierć miliona osób – ocenia Jacek Levernes, prezes reprezentującej sektor organizacji ABSL.
Atutem Polski dla inwestorów szukających lokalizacji pod centra usług dla biznesu jest duża liczba absolwentów szkół wyższych znających języki obce, niskie koszty pracy i duża oferta atrakcyjnych powierzchni biurowych. Działające w Polsce centra świadczą usługi w 40 językach, a rekordowe pod tym względem jest centrum Reutersa w Trójmieście, operujące 32 językami.