Wciąż wychodzą na jaw nowe, zdumiewające fakty związane z gigantycznym pożarem, który w końcu minionego tygodnia wybuchł na składowisku starych opon przy zakładach recyklingu Ecologistica w mieście Alytus (Olita), leżącym 60 km od granicy z Polską. 

Pożar ogarnął opony leżące na powierzchni 2000 m kw i był tak wielki, że gasiły go jednostki straży ze wszystkich największych miast Litwy w tym w Wilna, Kowna, Marianpolu, przypominają litewskie media. Pomimo to przez cztery dni nie udało się ugasić płonących opon i słupy czarnego dymu opanowały niebo nad miastem i okolicami. Zakłady pracy, szkoły, przedszkola itp. zostały zamknięte. Mieszkańców ostrzeżono przed wychodzeniem na ulice. Obowiązywał zakaz wietrzenia pomieszczeń.

Czytaj także: Litwa ma kłopot z gazociągiem do Polski 

Według oficjalnych danych poziom zanieczyszczenia powietrza 4-krotnie przewyższał normy. Eksperci niezależni są zdania, że dane podawane opinii publicznej są zaniżane. W rejonie pracuje mobilne laboratorium pomiaru zanieczyszczenia powietrza.

Wszczęte dochodzenie pokazało, że Ecologistica złamała wiele przepisów i nie realizowała wytycznych kontroli, która w 2018 r. znalazła w zakładach szereg naruszeń. M.in. firma zgromadziła więcej starych opon, aniżeli mogła zgodnie z wydanymi pozwoleniami. Do tego przechowała opony w niewłaściwy sposób.

Firma miała wykonać część zaleceń, ale kontrola z września tego roku znalazła kolejne naruszenia przepisów, m.in. odpady gumowe były składowane bez pozwoleń i w nieodpowiedni sposób. Sprawa dotarła do litewskiego Sejmu, który na wniosek posłów wystąpił do ministra ochrony środowiska o zbadanie, kto wydawał firmie pozwolenia i dlaczego pomimo ustaleń kontrolnych, wciąż działała ona bez ograniczeń.

Minister Kiastutis Mażejko wyjaśnił, że firmy do dziś praktycznie nie można pozbawić zezwoleń na działalność, bo prawo jest dziurawe. Projekt nowej ustawy o ochronie środowiska utknął w Sejmie.

Pożar na Litwie uderzył w recykling opon w sąsiednich Łotwie i Estonii. Ecologistica była kluczowym partnerem w recyklingu opon traktorowych i ciężarowych w całym regonie nadbałtyckim.