Menora, którą legendarna aktorka dostała od przyszłych teściów, zostanie wystawiona na aukcji przez Kestenbaum & Co. Aukcja odbędzie się 7 listopada. Jej cena szacowana jest na 100- 150 tys. dolarów ( 390 - 580 tys. złotych).

Marilyn Monroe przeszła na judaizm w 1956 roku, przed ślubem z dramatopisarzem Arthurem Millerem. Przed konwersją studiowała judaizm z rabinem Robertem E. Goldburgiem, zaprzyjaźnionym z rodzicami pisarza - Augustą i Isidorem Millerami.

Metalowa, chromowana menora ma wbudowany mechanizm odgrywający hymn Izraela.

Marylin Monroe nie porzuciła judaizmu po rozwodzie z Millerem i aż do śmierci w 1962 roku trzymała w domu ślubna menorę.

Dwadzieścia lat temu menora trafiła do prywatnego kolekcjonera. Wcześniej była częścią ekspozycji w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku oraz była pokazywana na ekspozycji w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskich Żydów w Filadelfii.

To nie pierwsza aukcja judaików należących do Marilyn Monroe. W 2018 roku dom aukcyjny J. Greenstein & Co wystawił na sprzedaż sidur - żydowski modlitewnik należący do aktorki. Został sprzedany za 26 tys. 250 dolarów. W Latach 50. kosztował zaledwie kilka dolarów, ale aktorka robiła w nim odręczne notatki - informuje CNN.