Najmniejszy spadek zysku - w stosunku do roku 2007 - zanotował Santander (2 proc.), największy - katalońska kasa oszczędnościowa La Caixa - 27,6 proc.

Liczba osób nie płacących zobowiązań wzrosła w tym banku pięciokrotnie. Skutek jest taki, że La Caixa będzie musiała zamknąć 250 oddziałów.

Z kolei na sytuacji Santandera zaważyła współpraca z oszustem Bernardem Madoffem - pochłonęła ok. 500 milionów euro. Bank BBVA stracił w ten sam sposób 302 miliony euro. Co prawda zamknął rok zyskiem w wysokości 5 mld euro - w 2007 roku był on jednak o 18 proc. wyższy. Oba jednak odnotowały wzrost wartości giełdowej o 4,22 proc.

Najmarniej mają się lokalne kasy oszczędności, które ma każdy hiszpański region. Nie ma co prawda oficjalnych danych ale wiadomo, że prawie wszystkie małe banki i kasy oszczędności są pod kreską.

Ani duże ani małe banki nie ułatwiają życia firmom. Przedsiębiorca, żeby uzyskać kredyt milion euro najpierw musi wpłacić do banku 600 tysięcy euro. I dopóki kredytu nie spłaci, pieniądze są nie doruszenia.

Dyrektor jednego z oddziałów La Caixa przyznał, że nie ma takich warunków, które mógłby spełnić przedsiębiorca z branży budowlanej (najbardziej zagrożona kryzysem w Hiszpanii) żeby onpożyczył mu jakiekolwiek pieniądze. Osoba prywatna, która chce od banku 500 euro musi mieć stałą pensje i żyranta, który oprócz pensji jest właścicielem nieruchomości.

Hiszpanów, którzy do tej pory pieniądze w banku pożyczali praktycznie przez telefon jest to szok.

Polityka banków coraz bardziej denerwuje rząd, który już w październiku pośpieszył z pomocą. Utworzono specjalny, 30 miliardowyfundusz, który w każdej chwili można powiększyć o kolejne 20 miliardów.

- Banki dostały to co trzeba. Teraz nie mogą myśleć owiększych zyskach. Muszą pomóc przedsiębiorcom i rodzinom - mówi premier Jose Luis Zapatero i zapowiada naciski na banki. Minister gospodarki i skarbu Pedro Solbes dodał, że państwo nie będzie kupowaćakcji banków, jak to się działo np. w Wielkiej Brytanii, bo nie musi. Są one wystarczająco silne.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ