Maria Gabryelczyk

Martyna F. Zachorska: Radczyni tak samo dobra jak radca

W języku polskim płeć zdradzamy na każdym kroku, ale dostrzegamy to upłciowienie jedynie w nazwach zawodów – o feminatywach mówi Martyna F. Zachorska, językoznawczyni z UAM, autorka książki „Żeńska końcówka języka”.

Feminatywy to zjawisko starsze niż polszczyzna. Lingwistka o sensie żeńskiej końcówki języka

W języku polskim płeć zdradzamy praktycznie na każdym kroku, ale nasza krótkowzroczność powoduje, że dostrzegamy to upłciowienie jedynie w przypadku nazw zawodów – mówi Martyna F. Zachorska, językoznawczyni z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka książki „Żeńska końcówka języka”.

Referendum 15 października. Oto najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czy w referendum padną dokładnie takie same pytania, jak te zaprezentowane przez PiS? Jakie skutki ma przedarcie karty? Czy będzie jedna urna? Jak zostać członkiem komisji wyborczej? Wyjaśniamy wątpliwości.

Adwokatka: Miesiąc po porodzie prowadziłam negocjacje, karmiąc swoją córkę piersią

- Okres ciąży oraz po urodzeniu dziecka jest najtrudniejszym czasem dla kobiet wykonujących ten zawód – mówi Daria Skrzypczak-Kozikowska. I przypomina, że adwokatki nie mają zagwarantowanego urlopu macierzyńskiego.

Candy Montgomery: Zamordowała koleżankę i została uznana za niewinną

Candace Montgomery wdając się w romans, szukała jedynie rozrywki. Nie przypuszczała, że przejdzie do historii jako sprawczyni jednego z najbardziej brutalnych zabójstw w dziejach Teksasu i „muza” amerykańskich scenarzystów.

Sędzia skazany za zniesienie obostrzeń covidowych

23 sierpnia Sąd Rejonowy w Erfurt skazał sędziego rodzinnego Christiana Dettmara na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za zniesienie obostrzeń covidowych w dwóch szkołach.

Niższe koszty sądowe czekają na podpis prezydenta. Nie wszyscy będą zadowoleni

Na przepisach skorzystają pracownicy. Pracodawcy mogą mieć z kolei duży problem. Nowe, niższe koszty sądowe czekają na podpis prezydenta.

Prawo głosowania w referendum osób w kryzysie bezdomności zabezpieczone?

Po ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku wiele osób w kryzysie bezdomności wniosło skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, że przepisy uniemożliwiły im wpisanie się do rejestru wyborców i tym samym zagłosowanie. Przepisy zostały więc zmienione, Rzecznik Praw Obywatelskich obawia się jednak, że ten sam problem może pojawić się przy nadchodzącym referendum.

Przed wyprzedażą jakich przedsiębiorstw ma nas uchronić referendum

Mamy dziś faktycznie funkcjonujących dziesięć przedsiębiorstw państwowych. Ich sprzedaż wymagałaby w pierwszej kolejności ich komercjalizacji, czyli przekształcenia w spółki. - mówi Michał Sobierajski, radca prawny z kancelarii Goldwin Wesołowski i wspólnicy S.K.A

Będzie nowe prawo o dronach. Oto, co się zmieni

We wtorek Rada Ministrów pochyliła się nad zmianą przepisów o bezzałogowych statkach powietrznych - dronach.