Leon Podkaminer

Leon Podkaminer

Profesor ekonomii, doradca prezesa NBP, emerytowany pracownik naukowy Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Badań Gospodarczych.

Leon Podkaminer: Inwestować? Tak. Oszczędzać? Niekoniecznie

Oczekiwanie, że sam wzrost rozmiarów inwestycji przełoży się na sukces gospodarczy, jest świadectwem mentalności odziedziczonej po „socjalizmie”. Efektywność inwestycji wcale nie musi iść w parze z ich rozmiarami – pisze w polemice doradca prezesa NBP.

Ancyparowicz, Podkaminer: Na pochyłe drzewo…

Żadnego „złamania ustawy” nie było – bronią Adama Glapińskiego jego doradcy.

Leon Podkaminer: Wyższa inflacja na horyzoncie: jak na nią (nie)reagować

Skutki powrotu stawki VAT na żywność z zera do 5 proc. mogą być dla konsumentów marginalne. Jako takie nie uzasadniałyby podjęcia znaczących działań polityki pieniężnej – pisze doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Dezinflacja nie wymaga dodatnich stóp procentowych

Nasuwa się „heretycki” wniosek: obecna inflacja – przynajmniej w krajach strefy euro – faktycznie nie zależy od stopy administrowanej przez bank centralny - pisze doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Czytać ze zrozumieniem!

Beztroska w podejściu do danych statystycznych, bez dostatecznej orientacji, co one oznaczają, to zarzut nieuprawniony - pisze w polemice doradca prezesa NBP.

Podkaminer: Popyt spada, a ceny rosną. Jak w gastronomii

„Schładzanie” ogranicza popyt. Ale, poprzez eliminowanie z rynku wielu producentów i dostawców, może ono także zmniejszać rozmiary podaży.

Leon Podkaminer: Kto jest największym szkodnikiem

Jestem przeświadczony, że w dłuższej perspektywie „inflacyjna” ocena władz Narodowego Banku Polskiego obecnej kadencji będzie pozytywna.

Doradca prezesa NBP: Draghi, Lagarde przed Trybunał?

Mnożą się głosy polityków i „publicystów” domagające się głowy profesora Adama Glapińskiego. Pretekstem jest to, że w latach w latach 2020-2021 NBP skupował papiery wartościowe emitowane przez rząd. To, że zakupy te dokonywane były na rynku wtórnym, co jest prawnie dopuszczalne, nie dociera jeszcze do zwolenników „rozliczenia” prezesa NBP – pisze doradca prezesa Adama Glapińskiego.

Doradca prezesa NBP: Inflacja wciąż „nieposkromiona”?

Teza o „dojrzewaniu boomu konsumpcyjnego” nie znajduje oparcia w merytorycznie uzasadnianych analizach rynku – pisze w polemice doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Dług publiczny rośnie? Nie lękajmy się!

Historia powojenna nie zna przypadku bankructwa państwa zadłużonego we własnej walucie. Dalszy wzrost poziomu długu Polski niczym poważnym nam nie grozi.