Leon Podkaminer

Leon Podkaminer: Dezinflacja bez łez, potu i krwi

Zdrowa waluta nie jest ani warunkiem koniecznym, ani wystarczającym zdrowego rozwoju gospodarczego – pisze doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Wszystko to wina NBP?

Inflacja da się szybciej opanować bez bezproduktywnych wyrzeczeń – pisze w polemice doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Inflacyjna spirala cen i… zysków

W mediach nie ustaje wrzawa na temat inflacyjnej „spirali cen i płac”. Rzekomo jesteśmy w nią wkręceni niczym kiepski pływak rozpaczliwie walczący z rzecznym wirem.

Leon Podkaminer: Metoda prof. Münchhausena

Pod względem inflacji Czechy dorównują Polsce – i to pomimo tego, że w tym kraju „zacieśnianie” polityki pieniężnej rozpoczęto prawie pół roku wcześniej niż w naszym kraju. Fakt ten dowodzi bezprzedmiotowości zarzutów, że to opóźnione reakcje NBP przyczyniły się do wysokiej inflacji – pisze w polemice doradca prezesa NBP.

Leon Podkaminer: Dwa łyki ekonomiki

Wysoka inflacja i znaczny deficyt budżetowy generują popyt na wypowiedzi „w temacie”. W mediach popyt ten ochoczo zaspokajają politycy i publicyści – zwłaszcza opozycyjnie zorientowani.

Leon Podkaminer: Przechył kasandryczności

Po kilku dniach „chorobowego” zastałem na stole pokaźny stosik nowych esejów na tematy gospodarcze. Łączy je m.in. miejsce publikacji („Rzeczpospolita”), sążniste rozmiary oraz ton kasandryczny. Wszystkie one wieszczą katastrofę – pisze w polemice ekonomista.

Leon Podkaminer: Czas malkontentów, czyli strachy na Lachy

Niektórym ludziom trudno doprawdy dogodzić. NBP nie podnosił stóp – źle. NBP podnosi stopy – jeszcze gorzej. Powiecie, że podnosi za późno? Gdyby podnosił wcześniej, toż to dopiero byłby klops.

Leon Podkaminer: Euro to lek na całe zło?

Odgrzewanym tematem mediów w sezonie ogórkowym stało się „przyjęcie euro” – pisze w polemice ekonomista.

Podkaminer, Żyżyński: Ekonomiści w świecie iluzji

Zwiększone koszty z tytułu funkcjonowania „obligacji NBP” w ostateczności poniósłby budżet państwa, nawet jeśli tylko za pośrednictwem banku centralnego – piszą w polemice ekonomiści.

Leon Podkaminer: Teoria każe wątpić, by rosnący długu publiczny był inflacjogenny

Limity długu nie mają realnego znaczenia dla krajów z własną suwerenną walutą. I w niej się głównie zapożyczających – pisze w polemice ekonomista.