Roman Kuźniar

Roman Kuźniar

Roman Kuźniar: Tarcza Wschód jak historyczna rekonstrukcja

W odpowiedzi na agresję Moskwy trzeba podejmować działania poprzedzone analizą sytuacji geostrategicznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd Donalda Tuska kontynuuje postawę PiS-u – ma być szybko i dla efektu. Przykładem jest projekt „Tarczy Wschód”.

Roman Kuźniar: Czy rząd da się wpuścić w atomowe maliny?

Niekonsultowany z rządem entuzjazm prezydenta Andrzeja Dudy dla nuklearyzacji Polski, poprzez domaganie się włączenia nas do programu Nuclear Sharing, brzmi dziwnie w kontekście sceptycyzmu prezydenta wobec włączania się Polski w europejski program tarczy antyrakietowej.

Roman Kuźniar: Europejski patriotyzm

Sporej części Polaków, zwłaszcza młodych, wmówiono, że poza zjednoczoną Europą będzie lepiej.

Roman Kuźniar: Siedem grzechów głównych PiS

Przyczyn wyborczej porażki partii Jarosława Kaczyńskiego należy szukać w istocie jego rządów: władzy dla władzy – a nie w tworzonych przezeń zręcznie zasłonach dymnych. Tę istotę sprowadzam do siedmiu grzechów głównych PiS.

Roman Kuźniar: Rokosz prezydencki. Dywersja Andrzeja Dudy utrudnia rządzenie Polską

Prezydent Andrzej Duda świadomie skazuje swoje państwo na małość i śmieszność – pisze politolog.

Roman Kuźniar: Lekcja Jaruzelskiego dla prezydenta Dudy

Następnej szansy na odegranie historycznej roli prezydent Andrzej Duda już mieć nie będzie. Czy na pewno chce chronić resztki mafijnego państwa PiS?

Roman Kuźniar: Plan dla Ukrainy

Konieczny jest powrót prymatu polityki nad wojną. Kontynuowanie walk może zagrozić niepodległości Ukrainy – pisze były doradca ds. międzynarodowych prezydenta RP.

Roman Kuźniar: Drugi powrót Polski do Europy

Dziś od Europy próbuje nas odcinać potężna formacja polityczna, która rządziła w Polsce przez ostatnie osiem lat i pozostaje główną partią polityczną w naszym kraju. Przez to nowy rząd może sam sobie narzucić ograniczenia w stosunkach z UE.

Roman Kuźniar: Izrael-Palestyna – bez dobrego wyjścia, z perspektywą dalszej przemocy

Niektórzy myśląc o perspektywach procesu pokojowego między Izraelem i Palestyną, próbują porównywać te relacje ze stosunkami polsko-niemieckimi po 1945 r. Takie porównania ignorują jednak ważne czynniki kulturowe i religijne różniące obie strony.

Roman Kuźniar: Jaka polska polityka zagraniczna po wyborach

Opozycja prezydenta Andrzeja Dudy wobec polityki zagranicznej nowego rządu byłaby wbrew logice i konstytucji. Próby takiej dywersji byłyby chętnie widziane, ale za granicą – przez tych, którzy woleliby widzieć Polskę słabą, podzieloną i nieskuteczną.