Roman Kuźniar

Roman Kuźniar: 1991. O roku ów!

Był taki rok, gdy w naszej polityce zagranicznej działy się cuda. Warto przypomnieć o tym, zwłaszcza, że nie doceniamy własnych sukcesów – pisze politolog i ekspert ds. międzynarodowych.

Kuźniar: Legenda Europy

Gdy pamięta się jeszcze nie tak dawną intensywność francusko-niemiecko-polskich kontaktów, trudno uwierzyć, że o Trójkącie Weimarskim mówimy już tylko w czasie przeszłym – pisze politolog.

Roman Kuźniar: Pan Kurz wraca z Afganistanu

Decyzja podjęta przez prezydenta Bidena jest jak najbardziej słuszna. Nie można tam było „siedzieć” do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej – pisze politolog.

Roman Kuźniar: Potiomkinowskie wioski PiS

Gigantyczne pieniądze z unijnego funduszu odbudowy, które trafiają się rzadziej niż raz na pokolenia, mogą zostać przez polski rząd przepuszczone na projekty ideologiczne, niepotrzebne Polsce, przy których budowie rządzący będą wykrzykiwać „mamy to!" – przekonuje ekspert ds. międzynarodowych.

Roman Kuźniar: Gry wojenne Putina

Chuligańskie pohukiwania prezydenta Rosji wobec Zachodu świadczą o jego bezradności.

Roman Kuźniar: Jan Paweł II i polskie piekło

Nie mamy wiele rozpoznawalnych na świecie postaci. Pomimo tego nie dbamy o ich pamięć, a wspólnym wysiłkiem ochoczo je unicestwiamy – pisze politolog i dyplomata.

Prof. Roman Kuźniar: Abdykacja ministra ds. zagranicznych

W tych dniach nie ma w Unii Europejskiej ważniejszej sprawy niż przyjęcie historycznie wielkiego budżetu (większego od planu Marshalla). Pieniądze, które mają pomóc narodom ciężko doświadczonym przez pandemię, mają trafić do państw, które przestrzegają kryteriów członkostwa oraz traktatów europejskich.

Kuźniar: Memento dla populistów

Porażka Donalda Trumpa pokazuje, że populizm jako socjotechnika ma swoje granice, wypala się i z czasem okazuje się przeciwskuteczny – przekonuje politolog i dyplomata.

Roman Kuźniar: Resztówka Czaputowicza

Środowisko, które doszło do władzy w 2015 r. głosiło hasła negacjonizmu i dyskontynuacji.

Roman Kuźniar: Demokracja dla pokolenia podległości 2.0

Młodzi nie obronią wolności wpisami w mediach społecznościowych.