Szymon Maj

Szymon Maj: Roman Dmowski. Krytyk polskości i narodowej dumy

Na przeszkodzie do postępu stoją Polacy i polskość. To jedna z myśli ikony konserwatyzmu, Romana Dmowskiego. Myśl ignorowana i przez nas wyparta.

Czy sztuczna inteligencja to podmiotowość i emocje

Kiedy pralka przestanie prać, to najlepiej ją pocieszyć. A gdy asystent głosowy powie o swoim szczęściu, to warto cieszyć się razem z nim. Humanizmem możemy objąć maszyny i sztuczną inteligencję.

Mity powracają też w jazzie

Kiedy George Gershwin komponował "Summertime", mógł sądzić, że zdoła zachwycić tłumy odbiorców. I tak się stało, ale nie za sprawą sukcesu jego utworu, a przez kolejne wersje tego muzycznego „mitu” w powracających interpretacjach innych twórców jazzowych.

Nieświadomie stale ufamy życiu

Wygląda na to, że żyje w nas, ludziach, pewien fundamentalny optymizm. Zaufanie do życia i założenie, że jutro nadejdzie. Nie zawsze w pełni w to wierzymy, jednak na tym budujemy przyszłość.

Jak nie „rżnąć głupa”

Głupota, „rżnięcie głupa”, idealne dziennikarstwo, sztuka, miłość, czyli zmiksowane, klasyczne już punkty myślowe prof. Jacka Dąbały. Nowa książka medioznawcy jest wartościowa, ale tym razem bardziej estetycznie.

Szymon Maj: Martwi kompozytorzy nie mogą się bronić

Wstrzymanie wykonywania utworów rosyjskich kompozytorów w Filharmonii Narodowej jest irracjonalne i niedorzeczne, jak wojna. Żadna kultura nie może cierpieć przez działania wojenne. A tą decyzją ją zarzynamy.

Szymon Maj: Putin żyje wojną, której nie ma

Władimir Putin ma tą przewagę nad Zachodem, że jest jedynym przywódcą w Europie, który potyczki z wojną w tle rozegrał już kilkakrotnie.

Zderzenie z przeszłością polskiego komiksu

Nie znam drugiego autora ze stopniem naukowym profesora, który stwierdziłby, że komiks to forma, w której się odnajdzie. Wznowiony po trzydziestu latach „Najemnik Medox” pokazuje, że był to był dobry wybór.

Czy algorytmy skazują nas na wolność?

Popularna obawa przed tym, że żyjemy w nieobiektywnej rzeczywistości, którą wykreowały nam algorytmy, ma w sobie podstawowy błąd. Do obiektywnej rzeczywistości nie mieliśmy nigdy dostępu.

Szymon Maj: Spór o równość, spór o słowa

Czerwcowe dyskusje o przestrzeni dla gejów, lesbijek i innych mniejszości przypominają nieco opowieść o Karlu Popperze, który w 1958 r. miał swój odczyt na zebraniu Aristotelian Society.