Szymon Maj

Szymon Maj: Ten nieznośny jazz

Dźwięki z Nowego Orleanu nie zaskakują. Pod warunkiem, że się je zna i kojarzy. Są improwizowane, czarujące i czasami męczą swoją chaotycznością. Ale takie mają być.

Szymon Maj: Giełda to sacrum na wyciągnięcie ręki

Inwestorskie ceremonie i wiara w przyszłość są spojrzeniem w niebo, które składa się z liczb. Poznanie tajemnicy kusi więc nas podwójnie.

„Prawie” zaczarowało kulturę

Zapętliliśmy się w kulturze aż miło. Ciągle nam opowiada o tym samym, a my nic. Za nic w świecie nie zamienimy tego na coś innego. To samo i nie to samo hipnotyzuje nas jak fakir węża. Jest tak pięknie, że nie widzimy, że to to samo. No, prawie.

Szymon Maj: Roman Dmowski. Krytyk polskości i narodowej dumy

Na przeszkodzie do postępu stoją Polacy i polskość. To jedna z myśli ikony konserwatyzmu, Romana Dmowskiego. Myśl ignorowana i przez nas wyparta.

Czy sztuczna inteligencja to podmiotowość i emocje

Kiedy pralka przestanie prać, to najlepiej ją pocieszyć. A gdy asystent głosowy powie o swoim szczęściu, to warto cieszyć się razem z nim. Humanizmem możemy objąć maszyny i sztuczną inteligencję.

Mity powracają też w jazzie

Kiedy George Gershwin komponował "Summertime", mógł sądzić, że zdoła zachwycić tłumy odbiorców. I tak się stało, ale nie za sprawą sukcesu jego utworu, a przez kolejne wersje tego muzycznego „mitu” w powracających interpretacjach innych twórców jazzowych.

Nieświadomie stale ufamy życiu

Wygląda na to, że żyje w nas, ludziach, pewien fundamentalny optymizm. Zaufanie do życia i założenie, że jutro nadejdzie. Nie zawsze w pełni w to wierzymy, jednak na tym budujemy przyszłość.

Jak nie „rżnąć głupa”

Głupota, „rżnięcie głupa”, idealne dziennikarstwo, sztuka, miłość, czyli zmiksowane, klasyczne już punkty myślowe prof. Jacka Dąbały. Nowa książka medioznawcy jest wartościowa, ale tym razem bardziej estetycznie.

Szymon Maj: Martwi kompozytorzy nie mogą się bronić

Wstrzymanie wykonywania utworów rosyjskich kompozytorów w Filharmonii Narodowej jest irracjonalne i niedorzeczne, jak wojna. Żadna kultura nie może cierpieć przez działania wojenne. A tą decyzją ją zarzynamy.

Szymon Maj: Putin żyje wojną, której nie ma

Władimir Putin ma tą przewagę nad Zachodem, że jest jedynym przywódcą w Europie, który potyczki z wojną w tle rozegrał już kilkakrotnie.