fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Transakcje na rynku komercyjnym

Inwestorzy interesują się centrami handlowymi nie tylko w Warszawie
Rockspring
Inwestorzy interesują się biurowcami w centrum Warszawy i galeriami handlowymi w całej Polsce
W pierwszym półroczu br. w Bułgarii, Rumunii, Czechach i na Węgrzech inwestorzy podpisali umowy kupna obiektów komercyjnych o łącznej wartości zaledwie ok. 290 mln euro, a w Polsce – 950 mln euro.
- Z uwagi na skalę sprzedaży Złotych Tarasów, udział transakcji zawartych w sektorze handlowym stanowił w pierwszej połowie 2012 r. ok. 70 proc. wszystkich kontraktów, w sektorze biurowym – 16 proc., a magazynowym – 14 proc. – podają analitycy Colliers International.

Mniejsze kontrakty

Poza sprzedażą Złotych Tarasów przez AXA Real Estate oraz CBRE Property Fund za 475 mln euro, do najbardziej istotnych umów na polskim rynku zaliczono nabycie logistycznego portfela Prologis przez Hines Global REIT za 98 mln euro, sprzedaż centrum handlowego Alfa Centrum przez Rockspring za 84 mln euro oraz drugiej fazy Harmony Office Center przez Azora za 54 mln euro.
Aktywność inwestycyjna w miastach regionalnych skoncentrowała się na centrach handlowych. Transakcje dotyczące biurowców oraz centrów logistycznych zlokalizowanych poza Warszawą stanowiły niewielką część rynku. Proces zawierania transakcji wydłuża się i wynosi dziś średnio 6-9 miesięcy od momentu jej rozpoczęcia do podpisania finalnej umowy.
-Polska utrzyma status najważniejszego rynku regionu CEE i dominującego kraju pod względem wartości transakcji inwestycyjnych, mimo selektywnego podejścia inwestorów do nabywania nieruchomości  – prognozuje Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający w Colliers International. –Spodziewamy się, że łączna wartość transakcji w 2012 r. osiągnie porównywalny poziom do 2011 r. (ok 2,5 mld euro) – dodaje.
Jednak wartość pojedynczych umów będzie niższa niż w ubiegłych latach ze względu na większe trudności z dostępem do długoterminowego finansowania dłużnego. Jednocześnie, według ekspertów Colliers International, utrzyma się silny popyt na nieruchomości klasy A w ścisłym centrum Warszawy oraz na nowoczesne centra handlowe zarówno w Warszawie, jak i w pozostałych miastach.

Stopy do góry

Według Colliers International, stopy zwrotu za najlepsze biurowce znajdujące się w tzw. Warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu (COB), czyli ścisłym centrum stolicy wynoszą ok. 6.5 proc., natomiast na obrzeżach COB - ok. 6.8 proc., a na Mokotowie wzrosły z niecałych 7 proc., zanotowanych w ostatnim kwartale 2011 r. do 7,5 – 7,8 proc. obecnie.
Z kolei stopy zwrotu za najlepsze centra handlowe sięgają ok. 6 – 7 proc. w Warszawie oraz ok. 6- 8,5 proc. dla reszty Polski, a stopy zwrotu za magazyny, w wybranych lokalizacjach mieszczą się w przedziale 8 – 8,5 proc.
- Stopy zwrotu za najlepsze nieruchomości będą w dużej mierze uzależnione od sytuacji makroekonomicznej w strefie euro i krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz kondycji głównych pożyczkodawców na rynkach nieruchomości w regionie – prognozują przedstawiciele Colliers International.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA