fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Strefa WolnoSłowa zaprasza na spektakl Przywiozę tu swoje podwórko

Zdję?cie z warsztatów. Foto Joanna Szyndler
materiały prasowe
Już 18 sierpnia w ramach projektu Azyl Warszawa odbędzie się premiera spektaklu "Przywiozę tu swoje podwórko".
- Wyrusz w teatralną podróż z migrantami i uchodźcami po niewidzialnych miastach na Bródnie, w dzielnicy Targówek - zachęcają organizatorzy wydarzenia. W przedstawieniu, odbywającym się w przestrzeni miejskiej, zagrają Polacy, migranci i uchodźcy żyjący w Polsce – uczestnicy wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa.
"Jak można urodzić się i umrzeć w tym samym mieście? Jak można spędzić więcej niż miesiąc w jednym mieście, z tymi samymi ludźmi? Przecież jest nieskończona liczba miast, nieskończona liczba ludzi, możliwości. Miasta na mapie i w wyobraźni. Miasta z historii i wspomnień. Miasta, którymi były kiedyś obecne miasta i miasta którymi będą. A w nich wszystkich ludzie - żywi, umarli, wymyśleni, możliwi. Oni we mnie mieszkają i razem dobrze się bawimy. Moje życie to ciągle nowa impreza. A ty? Ty się tutaj zasiedziałeś z potakującym dworem".
Fragment tekstu spektaklu: Tomasz Gromadka
Przedstawienie "Przywiozę tu swoje podwórko" to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które składają się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii spektaklu były "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. Książka stała się inspiracją do zgłębienia istoty podróży, wspominania miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie widzianych oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze.
W przedstawieniu zagrają zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Pakistanu, Kuby),  jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.
- Wydaje się, że przez to, że jesteśmy z różnych kultur możemy mieć problem z dialogiem, ale my nie dyskutujemy o różnicach, tylko robimy spektakl. Po prostu gramy razem. To nam pomaga w komunikacji – mówi Adel Dune z Chin, uczestniczka warsztatów.
Fundacja Strefa WolnoSłowa to grupa ludzi, zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych. Do swoich działań angażują osoby z różnych grup społecznych, różnej narodowości, umożliwiając spotkanie poprzez sztukę, jednocześnie mocno angażując się w działania społeczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się ostatni spektakl fundacji – "Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!"
Zapowiedź spektaklu na Facebooku.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA